Capitolul la care Baba Alhassan a fost peste Darius Olaru: "Trebuie lăsat puțin"

Baba Alhassan Basarab Panduru FCSB Superliga
Data publicarii: Marti 06 Februarie 2024, 14:53
Data actualizarii: Marti 06 Februarie 2024, 14:55

FCSB și Farul Constanța au fost adversare în etapa a 24-a din Superliga României, partida încheindu-se la egalitate, scor 1-1.

Transferat în iarnă de la FC Hermannstadt, Baba Alhassan a fost titular pentru prima dată, iar evoluția sa a fost apreciată de Gigi Becali.

Și Basarab Panduru a avut cuvinte de laudă la adresa mijlocașului, explicând că a făcut un meci bun, chiar dacă nu îl poate înlocui pe Darius Olaru. Totuși, fostul internațional român a apreciat aportul pe faza defensivă a ghanezului.

"S-a zbătut acolo, el cred că a avut cea mai mare ocazie, au fost şuturile alea în minutele 10-11, trei la rând. După a fost şutul din minutul 37, nu a lovit mingea bine, s-a dus mingea în corner până la urmă.

Nu poţi să-i ceri să fie Olaru, are şi el un anumit joc, probabil că este mai bun pe defensivă în momentul în care FCSB-ul este condusă. Sunt la început, şi el şi Phelipe, trebuie lăsaţi puţin", a declarat Basarab Panduru, la Orange Sport.

FCSB - Farul Constanța s-a încheiat 1-1

Liderul a deschis scorul după pauză, prin Baba Alhassan (55), la primulq gol în tricoul roş-albaştrilor. Farul Constanța a egalat in extremis, prin Ionuţ Larie (90+5 - penalty), lovitura de pedeapsă fiind acordată, în urma arbitrajului video, după o fază neclară, un duel între Joyskim Dawa şi doi adversari, Mihai Popescu şi Dragoş Nedelcu.

FCSB a dominat prima repriză şi şi-a creat mai multe ocazii de gol, cele mai clare fiind ratate de Alexandru Băluţă (33) şi Baba Alhassan (38).

În minutul 58, Farul Constanța a pornit pe contraatac, iar Louis Munteanu a marcat din centrarea lui Damien Dussaut, însă golul a fost anulat de VAR pentru un offsaid milimetric.

Gazdele au avut şansa desprinderii pe final, dar Eduard Radaslavescu a ratat din careu în două rânduri (minutele 88, 89). La ultima fază a meciului, FCSB putea obţine victoria, însă lovitura de cap a lui Joyskim Dawa a trecut puţin pe lângă poartă, după cornerul executat de Florinel Coman (90+11).