Basarab Panduru îl apără pe jucătorul de la FCSB, despre care Gigi Becali a spus că "nu este fotbalist"

Gigi Becali Basarab Panduru eduard radaslavescu Farul Constanta FCSB Superliga
Data publicarii: Marti 06 Februarie 2024, 10:41
Data actualizarii: Marti 06 Februarie 2024, 11:01

FCSB a terminat la egalitate cu Farul Constanţa, scor 1-1, în ultimul meci din etapa a 24-a a Superligii de fotbal.

FCSB ar fi putut închide meciul pe finalul jocului, când Eduard Radaslavescu a ratat două ocazii mari. După partidă, într-o intervenție la Digi Sport, Gigi Becali a comentat evoluția jucătorului de 19 ani, despre care a spus "că nu este fotbalist"

Basarab Panduru i-a luat apărarea tânărului fotbalist, explicând că este complicat să aibă un anumit randament, ținând cont că este folosit foarte puțin.

"L-am văzut pe Radaslavescu, multă lume o să spună că trebuia să dea gol, trebuie să facă. Nu trebuie să facă nimic, nu avea de unde să facă, absolut nimic nu avea. În ultimele nu ştiu câte luni, nu ştiu câte minute are, nu ştiu dacă are 100 de minute jucate.

Cum vrei ca un jucător care nu este deloc băgat să fie nu ştiu cum? Dacă eşti în situaţia aia, trebuie să realizezi că nu poţi nimic", a spus Basarab Panduru, la Orange Sport.

În acest sezon, Eduard Radaslavescu a jucat în 14 meciuri pentru FCSB, în toate competițiile, adunând 293 de minute.

FCSB - Farul Constanța s-a încheiat 1-1

Liderul a deschis scorul după pauză, prin Baba Alhassan (55), la primulq gol în tricoul roş-albaştrilor. Farul Constanța a egalat in extremis, prin Ionuţ Larie (90+5 - penalty), lovitura de pedeapsă fiind acordată, în urma arbitrajului video, după o fază neclară, un duel între Joyskim Dawa şi doi adversari, Mihai Popescu şi Dragoş Nedelcu.

FCSB a dominat prima repriză şi şi-a creat mai multe ocazii de gol, cele mai clare fiind ratate de Alexandru Băluţă (33) şi Baba Alhassan (38).

În minutul 58, Farul Constanța a pornit pe contraatac, iar Louis Munteanu a marcat din centrarea lui Damien Dussaut, însă golul a fost anulat de VAR pentru un offsaid milimetric.

Gazdele au avut şansa desprinderii pe final, dar Eduard Radaslavescu a ratat din careu în două rânduri (minutele 88, 89). La ultima fază a meciului, FCSB putea obţine victoria, însă lovitura de cap a lui Joyskim Dawa a trecut puţin pe lângă poartă, după cornerul executat de Florinel Coman (90+11).