Blestemul FCSB! Când a câștigat ultima dată Rapid București

Rapid Bucuresti FCSB Superliga Superliga
Data publicarii: Duminica 17 Decembrie 2023, 09:11
Data actualizarii: Duminica 17 Decembrie 2023, 09:10

Giuleștenii nu trec prin cea mai favorabilă perioadă.

Echipa pregătită de Cristiano Bergodi se află pe locul patru în clasamentul Superligii României, cu 32 de puncte înregistrate după 20 de meciuri desfășurate. Opt victorii, opt rezultate de egalitate și patru înfrângeri au obținut giuleștenii până acum în campionat.

În etapa #20, Rapid a remizat cu Petrolul în ”Primvs Derby”, pe stadionul ”Ilie Oană” din Ploiești, scor 0-0. Egalul a condus, așadar, la al șaselea meci consecutiv pentru giuleșteni fără succes din toate competițiile (Superliga & Cupa României).

Ultima dată când formația dirijată de Cristiano Bergodi a reușit să smulgă un succes a fost în deplasare cu rivala din Capitală, FCSB, pe 5 noiembrie, într-un meci care a contat pentru etapa #15 din campionat și s-a încheiat 2-1 în favoarea giuleștenilor.

Jayson Papeau (minutul 39) și Paul Iacob (minutul 45+2) marcau atunci pentru Rapid, în timp ce la FCSB puncta Joyskim Dawa, în urma unui corner executat cu precizie în repriza secundă de Risto Radunovic (minutul 65).

De atunci a început seria negativă a rapidiștilor: egal cu Sepsi OSK pe 10 noiembrie (0-0), eșec cu ”U” Cluj pe 27 noiembrie (2-3), egal cu FC Botoșani pe 2 decembrie (0-0), remiză cu CFR Cluj în Cupa României (0-0), înfrângere cu FC Voluntari ”acasă” (1-2) și egal cu ”lupii galbeni”.

Giuleștenii mai au un singur meci de disputat în acest an. Miercuri, 20 decembrie, de la ora 20:30, Rapid o va întâlni la Ovidiu pe Campioana României, Farul Constanța, în partida care va conta pentru a 21-a etapă din primul eșalon al României.

OUT de la Rapid! Agentul i-a găsit deja echipă

În vară, unul dintre jucătorii care au venit la Rapid cu surle și trâmbițe au fost Cătălin Cîrjan, ajuns sub formă de împrumut de la Arsenal, doar că fotbalistul ”tunarilor” nu a reușit să se impună în formula de start a lui Cristiano Bergodi.

Potrivit iamsport.ro, Cătălin Cîrjan și Cătălin Sărmășan, agentul său, se gândesc să plece din Giulești, iar impresarul l-ar fi propus deja la câteva echipe și speră ca din iarnă să ajungă la un alt club unde va putea prinde mai multe minute de joc.

În Superliga, Cătălin Cîrjan a bifat până acum 14 prezențe și aproape 500 de minute. Doar de cinci ori a fost titular, de nouă ori a intrat pe parcurs, iar în șase meciuri a rămas rezervă neutilizată.