NEWS ALERT Becali a anunțat primul transfer la FCSB după calificarea în Conference League: ”I-am făcut contractul”

Data publicarii: Vineri 26 August 2022, 12:50
Data actualizarii: Vineri 26 August 2022, 13:04

Gigi Becali a anunțat numele primului jucător pe care se pregătește să-l transfere la FCSB după calificarea în grupele Conference League.

Kevin Boli (31 de ani), fundașul de la FC Botoșani și fostul ”preferat” al lui Dan Petrescu de la CFR Cluj este ținta patronului de la FCSB. Becali așteaptă ca Boli să devină liber de contract pentru a semna cu vicecampioana României.

Ivorianul născut în Franța s-a întors în această vară în Liga 1, de la Samsunspor, și la o lună după transferul la FC Botoșani ar putea schimba din nou echipa.

„Pe Boli îl știu, i-am făcut contractul. Să fie liber, oricând poate fi luat, nu i-a pus clauză, nimic. Dacă este Boli ăla, pe care-l știm, îl voi lua!

Îi dau eu 25.000-30.000, n-a dat niciun ban! (n.r. - lui Valeriu Iftime). N-are nicio clauză, își reziliază singur contractul, pleacă, își plătește și îl iau gratis”, a spus Gigi Becali, la emisiunea Ora Exactă în Sport.

VIDEO - Gigi Becali, la emisiunea Ora Exactă în Sport

Kevin Boli are în palmares trei titluri câștigate în Liga 1, cu Viitorul și CFR Cluj. Fundașul este evaluat de site-urile de specialitate la 450.000 de euro.

Viking - FCSB 1-3! Vicecampioana, calificare în grupele Conference League

FCSB a condus încă din minutul trei în Norvegia, dar a tremurat până la final pentru calificare. Viking a restabilit egalitatea din penalty, iar scorul la pauză era 1-1, perfect pentru norvegienii care aveau ”adăpostul” rezultatului de 1-2 din tur.

Cordea a înscris după pauză, cu un șut pe jos, din afara careului, profitând și de o gafă a portarului advers. Scorul final a fost stabilit de Risto Radunovic, care a transformat cu sânge rece un penalty obținut de Florinel Coman în prelungiri. Cu 1-3, FCSB merge în grupele Conference League pentru prima oară în istorie!