VIDEO EXCLUSIV Gigi Becali jubilează! A anunțat câți bani va încasa FCSB după calificarea în grupele Conference League: suma e uriașă

Data publicarii: Vineri 26 August 2022, 09:03
Data actualizarii: Vineri 26 August 2022, 09:20

FCSB s-a calificat după cinci ani în grupele unei competiții europene, după ce a reușit să treacă de Viking în play-off-ul Conference League.

Această performanță va aduce în conturile clubului aproximativ trei milioane de euro, sumă la care se vor mai adăuga și bonusurile din partea UEFA pentru rezultatele din grupe. O victorie în grupe este remunerată cu 500.000 de euro, iar un rezultat de egalitate cu 166.000 de euro. În plus, primul loc la finalul grupei este recompensat cu 650.000 de euro, iar locul doi cu 325.000 de euro.

Pe lângă banii de la UEFA, FCSB va primi și alte sume uriașe de bani, după cum a anunțat Gigi Becali. În total, în conturile vicecampioanei vor intra aproximativ ”6-7 milioane de euro”.

Gigi Becali: ”Începe Coman să devină ce a fost”

„Nu numai asta, sunt și vreo 6-7 milioane. Cel mai important asta e. Mai e expunerea fotbaliștilor, mai este și coeficientul, care crește, mai este și o speranță pentru viitor.

Mai multe! Mai este și bucuria că începe Coman să devină ceea ce a fost. Nu putem să-i spunem dramatică. Era dramatică dacă erau calificați ei și ne calificam noi cu golul ăsta. Dar nu e dramatică, pentru că veneau prelungirile”, a spus Gigi Becali, la PRO Arena, după meciul Viking - FCSB.

VIDEO - Nicolae Dică, gest superb pentru un grup de fani după meciul Viking - FCSB!

FCSB a condus încă din minutul trei în Norvegia, dar a tremurat până la final pentru calificare. Viking a restabilit egalitatea din penalty, iar scorul la pauză era 1-1, perfect pentru norvegienii care aveau ”adăpostul” rezultatului de 1-2 din tur.

Cordea a înscris după pauză, cu un șut pe jos, din afara careului, profitând și de o gafă a portarului advers. Scorul final a fost stabilit de Risto Radunovic, care a transformat cu sânge rece un penalty obținut de Florinel Coman în prelungiri. Cu 1-3, FCSB merge în grupele Conference League pentru prima oară în istorie!