VIDEO Bătaie după FCU Craiova - Rapid 1-0. Ce a declarat secundul giuleștenilor

FCU Craiova - Rapid bataie Bogdan Patrascu Cristi Sapunaru Superliga
Data publicarii: Duminica 11 Septembrie 2022, 09:00
Data actualizarii: Duminica 11 Septembrie 2022, 09:25

Scene grotești în fotbalul românesc, la Târgu Jiu, sâmbătă seara.

• Craiova a deschis scorul în minutul 55, când Sidibe a înscris din pasa lui Gabi Iancu. Golul a fost anulat pentru ofsaid, dar a fost validat de arbitrul Marian Barbu după consultarea VAR.
  • Rapid a rămas în zece oameni încă din minutul 29, când Alexandru Ioniţă a primit roşu direct pentru un fault dur la Vlad Achim.
  • FCU Craiova a întrerupt o serie de patru victorii consecutive a Rapidului, în campionat.

După scenele reprobabile de la Dinamo - CSA Steaua 1-2, din Liga 2, de vineri seară, sâmbătă a urmat un nou episod de violențe în fotbalul românesc, la FCU Craiova - Rapid 1-0.

La finalul partidei din etapa a 10-a, Cristi Săpunaru, căpitanul Rapidului, a fost oprit cu greu pe tunelul de la vestiare pentru a nu declanșa o bătaie cu un fan al oltenilor.

A fost oprit de colegi și de bodyguarzii lui Adrian Mititelu. Fără Adrian Mutu pe bancă, operat de apendicită, formația giuleșteană a fost condusă de Bogdan Pătrașcu.

Fostul mijlocaș din campionatul italian a evitat să vorbească despre conflictul în care a fost implicat căpitanul echipei.

”Aş vrea mai mult să vorbesc despre meci. Până în momentul 30 la eliminarea lui Ioniţă a fost echilibrat, după s-a rupt totul. Asta este mergem înainte. Îmi felicit jucătorii pentru că s-au dăruit. Ioniţă a făcut o alunecare şi l-a prins în spate pe tendon, dar se întâmplă şi la case mai mari.

A trecut acest meci, ne gândim la următorul cu Mioveni pe care trebuie să îl câştigăm. A contat lipsa lui Adrian, dar sănătatea este mai importanta! Îl aşteptăm langa noi, la meciul următor va fi pe bancă mai mult ca sigur. Mergem înainte!”, a declarat Bogdan Pătrașcu, la finalul partidei, potrivit Orange Sport.

Rapid rămâne pe prima poziţie a clasamentului, cu 21 de puncte, până la încheierea celorlalte partide din etapa a 10-a, în timp ce FCU Craiova 1948 urcă de pe locul 11 pe 6 în urma victoriei de sâmbătă.