Basarab Panduru, sfat pentru Nicolae Dică la FCSB: „Complici lucrurile, îi bulversezi pe toți!”

Basarab Panduru FCSB fcsb - fc argeș Nicolae Dica Superliga Nicolae Dică
Data publicarii: Luni 03 Octombrie 2022, 11:49
Data actualizarii: Luni 03 Octombrie 2022, 11:49

După FCSB - FC Argeș 3-2, Basrab Panduru a avut multe semne de întrebare cu privire la tactica lui Nicolae Dică.

FCSB și-a câștigat restanța cu FC Argeș, 3-2, la capătul unui meci nebun. Victoria roș-albaștrilor a venit în minutul 87, când Andrei Cordea (23 ani) a fructificat centrarea lui Alexandru Pantea (19 ani) și i-a adus vicecampioanei României prima victorie în Superligă după o lună și jumătate de secetă

Basarab Panduru nu înțelege tactica lui Nicolae Dică

Nicolae Dică (42 ani) a obținut cu emoții a doua victorie în campionat cu FCSB, cu același scor ca primul succes, 3-2 cu Chindia Târgoviște. Iar după meciul câștigat cu piteștenii, Basarab Panduru (52 ani) a ținut să îi transmită antrenorului de la FCSB să nu mai schimbe căpitanii la fiecare partidă și să dozeze informația pe care le-o transmite fotbaliștilor săi.

„Trebuie mai simplu, le explici prea multe lucruri, Dică. Multe lucruri nici nu ajung să se întâmple. Complici lucrurile, nu pot nici din cuvinte atâtea... Prea multe informaţii, ii bulversezi pe toţi de asta se ajunge aici.

În prima repriză parca nu ştiau ce facă. În momentul cand te-ai hotărât sa pui un căpitan nu îl mai scoţi de pe teren. Schimbi întruna căpitanii. Dacă mai erau minute mai schimba... La echipele mari căpitanul nu se schimbă! E un mare semn de întrebare ce se întâmplă acolo”, a declarat Basarab Panduru pentru Orange Sport

În urma victoriei cu FC Argeș, FCSB a acumulat la 11 puncte și a urcat un loc în clasament, până pe 13, peste Universitatea Cluj, dar cu un meci mai puțin.

În următoarea rundă, echipa lui Nicolae Dică va juca în deplasare, cu Petrolul Ploiești, iar FC Argeș, care a rămas pe locul 11, va primi vizita celor de la Universitatea Craiova.

Pentru FCSB urmează meciul cu Silkeborg din Conference League. Partida poate fi urmărită joi, de la ora 19:45, ÎN DIRECT pe PRO ARENA și VOYO, dar și LIVE VIDEO pe www.sport.ro

VIDEO Gigi Becali, în direct la Ora Exactă în Sport, pe PRO Arena, despre victoria FCSB-ului cu FC Argeș 3-2