Basarab Panduru, încântat de curajul de care a dat Mirel Rădoi: "Un om care ia decizii şi care face ce trebuie să facă"

Basarab Panduru Mirel Radoi Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Sambata 12 Noiembrie 2022, 23:42
Data actualizarii: Sambata 12 Noiembrie 2022, 23:47

Rapid Bucureşti a terminat la egalitate cu Universitatea Craiova, scor 2-2, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 18-a a Superligii de fotbal.

Oaspeţii au condus cu 2-0, prin golurile marcate de Alexandru Creţu (minutul 5) şi Ştefan Baiaram (minutul 19), dar Rapid a redus din diferenţă prin Alexandru Albu (minutul 24), egalând în repriza secundă, în urma golului marcat de croatul Marko Dugandzic (minutul 72).

Basarab Panduru, încântat de deciziile luate de Mirel Rădoi

La finalul partidei, Mirel Rădoi a făcut o serie de declarații incredibile despre cei patru jucători scoși din lot pentru confruntarea de pe Giulești, iar Basarab Panduru l-a felicitat pentru curajul de care a dat dovadă.

"Mi-a plăcut meciul, dar aş începe prin a-l felicita pe Rădoi. Vreau să-l felicit pentru tot ce s-a întâmplat înainte de meci. Văd un antrenor principal la echipă, un om care ia decizii şi care face ce trebuie să facă. Dacă nu e discpiplină, iei decizii. A preferat disciplina în locul rezultatului, că i-a lăsat în afara lotului din cauza antrenamentului, disciplinei, pe Ivan, Markovic, Hanca şi Vână. Vână oricum era scos. Decizii tehnice!

Multă lume a gândit simplu 'Bă, e nebun, îşi pune piedici?'. Pe termen lung lucrurile vor merge bine sau laşi mereu de la tine şi tot se întâmplă anumite chestii? Face exact ce trebuie să facă. Am spus lucrurile astea după 2-2. Indiferent de ce se întâmpla, dacă pierdea, tot în felicitam.

De ce să fie dur Rădoi? Mi s-a părut foarte sincer. Nu e dur, deloc. Cum eşti dur cu un om căruia îi spui de două, trei ori ce să facă? Jucătorul îşi bate joc singur de el. A treia şansă nu ţi-o mai dau, trebuie să pleci. De şapte ani s-a plictisit lumea, că de şapte ani cu câştigi nimic", a declarat Basarab Panduru la Orange Sport.

Explicațiile lui Mirel Rădoi despre excluderea celor patru jucători

Andrei Ivan, Jovan Markovic, Ionuț Vână și Sergiu Hanca au fost lăsați pe dinafară pentru lotul care a făcut deplasarea la București, antrenorul fiind nemulțumuit de felul în care s-au pregătit în ultima perioadă.

"Cât timp sunt eu la echipa asta, eu voi decide ce se va întâmpla. Și dacă nu au înțeles până acum, e doar problema lor. Dacă ai greșit odată, îți dau a doua șansă. Dar dacă ai comis-o și a treia oară, atunci pleci de la echipă.

Eu când am vorbit de evaluare, am fost serios. Dacă cineva crede că se antrenează cinci din șase zile, greșește. Pentru ziua aia nu joacă. Poate greșesc, dar prefer să fiu dat afară pe mâna mea decât pe mâna altuia", a declarat tehnicianul oltenilor după remiza din Giulești.