Bănel Nicoliță a reacționat sincer, după ce Joyskim Dawa a fost abuzat rasial în mediul online

FCSB Banel Nicolita Joyskim Dawa Superliga Superliga Bănel Nicoliță
Data publicarii: Sambata 23 Septembrie 2023, 08:53
Data actualizarii: Sambata 23 Septembrie 2023, 08:52

Joyskim Dawa (27 de ani) a fost ținta abuzurilor după FC Hermannstadt - FCSB 2-2.

Cele două cluburi s-au înfruntat joi seară de la ora 20:00, pe stadionul municipal din Sibiu. Partida a contat pentru etapa a cincea din sezonul regulat al Superligii României.

În minutul 60 al partidei, Joyskim Dawa l-a deposedat neregulamentar pe Cristi Neguț, iar centralul meciului, Viorel Flueran, nu a stat pe gânduri și a fluierat faultul. Arbitrul i-a arătat cartonașul roșu stoperului de la FCSB, iar roș-albaștrii au evoluat în inferioritate numerică ultima jumătate de oră.

După meci, fanii nu l-au iertat și l-au luat cu asalt pe Joyskim Dawa pe rețelele social media. Fundașul central de la FCSB a postat trei dintre mesajele primite de la fanii vicecampioanei, în care era înjurat și abuzat rasial, precizând: „Trei mesaje dintre multe altele” (DETALII AICI).

Bănel Nicoliță, fost jucător la FCSB, a vorbit despre abuzul rasial primit de Joyskim Dawa și a evidențiat că nu ar fi fost nicio problemă dacă suporterii s-ar fi luat doar de jocul său, în loc să se lege de culoarea pielii.

„Poți să-l ataci că a jucat prost, că a greșit la penalty, dar nu poți să-l faci ‘negru’. Cum poți să-i spui unui om că e de culoare. Ia-te de jocul lui, ia-te că a greșit, nu e problemă, dar nu te lua de culoarea omului.

Și eu sunt în aceeași căruță. Că nici mie nu mi-ar plăcea să vină unul să spună: ‘Uite ce prost e ăla, negrul ăla’. Din 20 de milioane de oameni să apari tu, să te crezi Maradona. Da cine ești tu să-l critici? Ai jucat tu fotbal? Unde ai jucat băi băiatule? Vezi-ți de treaba ta.

E o rușine mai ales că ataci un jucător care nu este din țara noastră, un jucător care își face treaba, un jucător care a greșit și el. Critică greșeala, dar ce ai tu cu culoarea lui? De ce îl faci tu prost? În ce context? Poate au vreo gagică, cred că acolo e problema”, a spus Bănel Nicoliță, potrivit Fanatik.

FC Hermannstadt - FCSB 2-2

Gazdele au deschis scorul în minutul 13, prin Silviu Balaure, care a primit o pasă decisivă de la Cristi Neguț. Tot în prima parte a jocului, Andrea Compagno a restabilit egalitatea în urma unei lovituri de la 11 metri.

În repriza secundă, atacantul italian a realizat „dubla” și a dus scorul la 2-1, însă avantajul FCSB-ului a fost imediat secat după ce Daniel Paraschiv a restabilit egalitatea în minutul 63.

Echipele de start

• Hermannstadt: Căbuz - Butean, Găman, Stoica, Medina - Dr. Iancu, Mino, Alhassan - Balaure, Paraschiv, Neguț
  • FCSB: Târnovanu - Crețu, Dawa, Haruț, Radunovic - Djokovic, Șut, Olaru - Al. Băluță, Compagno, Oct. Popescu