Sorin Cârțu ia peste picior un jucător de la FCSB: "A fost cel mai bun de la Hermannstadt"

Hermannstadt - FCSB Joyskim Dawa Sorin Cartu Superliga Superliga Sorin Cârțu
Data publicarii: Vineri 22 Septembrie 2023, 19:47
Data actualizarii: Vineri 22 Septembrie 2023, 19:46

FC Hermannstadt - FCSB s-a încheiat 2-2.

Cele două cluburi s-au înfruntat pe Stadionul Municipal din Sibiu, în a 10-a etapă din sezonul regulat al Superligii României. Meciul a fost LIVE TEXT pe www.sport.ro - AICI.

În minutul 60, Joyskim Dawa l-a faultat pe Cristi Neguț în careu, iar centralul partidei, Viorel Flueran, i-a arătat cartonașul roșu și a dictat lovitură de pedeapsă pentru sibieni.

Sorin Cârțu, fost președinte la Universitatea Craiova, a vorbit despre Joyskim Dawa, pe care l-a ironizat spunând că fotbalistul a fost cel mai bun jucător al lui FC Hermannstadt.

„Cel mai bun de pe teren a fost Dawa. Dar pentru, cel mai bun de la Sibiu. Eu nu știu, dar am văzut și la primul gol. Eu cred că echipele noastre, ori nu sunt învățate, ori îi ia de cap, nu pot să se exprime pe o minge descoperită. Toată lumea se grăbește și lasă loc.

Când este o minge descoperită tu ca apărare trebuie să te strângi, să fi cât mai strâns tu apărarea asta de 4 și să faci puțin pasul în spate. Ce caută Dawa, s-a grăbit să-l atace, să iasă către jucător și s-a încălecat cu Haruț, când el trebuia să strângă și atunci nu mai există spațiu.

Nu știu, ori nu le exersează, ori nici antrenorii nu știu ce să le spună. Am văzut asta și la Universitatea niște goluri primite așa, în special cu FCSB. Dar tu Dawa nu ai voie să ieși acolo. Poate cel mai bine era să iasă Haruț, el acolo a lăsat spațiu între el și Radunovic.

Am observat de multe ori în dezvoltare. După mine, în dezvoltarea jocului tu trebuie să apari într-o anumită poziție, nu să fii fixat. Pentru că atunci când se greșește o pasă, te găsește la distanță de jucător. Tu trebuie să apari în spațiu”, a spus Sorin Cârțu, potrivit Fanatik.

FC Hermannstadt - FCSB 2-2

Gazdele au deschis scorul în minutul 13, prin Silviu Balaure, care a primit o pasă decisivă de la Cristi Neguț. Tot în prima parte a jocului, Andrea Compagno a restabilit egalitatea în urma unei lovituri de la 11 metri.

În repriza secundă, atacantul italian a realizat „dubla” și a dus scorul la 2-1, însă avantajul FCSB-ului a fost imediat secat după ce Daniel Paraschiv a restabilit egalitatea în minutul 63.

Echipele de start

• Hermannstadt: Căbuz - Butean, Găman, Stoica, Medina - Dr. Iancu, Mino, Alhassan - Balaure, Paraschiv, Neguț
  • FCSB: Târnovanu - Crețu, Dawa, Haruț, Radunovic - Djokovic, Șut, Olaru - Al. Băluță, Compagno, Oct. Popescu