Mateiu CFR Cluj Dan Petrescu Universitatea Craiova Superliga
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Luni 03 Aprilie 2023, 07:59
Data actualizarii: Luni 03 Aprilie 2023, 08:56

Universitatea Craiova a remizat pe teren propriu, scor 1-1 cu CFR Cluj, într-o partidă disputată duminică seara. Meciul a contat pentru etapa a doua a play-off-ului.

Mijlocașul oltenilor, Alexandru Mateiu, susține că Universitatea Craiova a fost la timona partidei jucată împotriva formației lui Dan Petrescu.

Mateiu a lăsat de înțeles că formația lui Petrescu a făcut antijoc și că n-ar fi meritat nici măcat un punct în urma partidei de pe "Ion Oblemenco".

Mateiu: "Au marcat din întâmplare!"

La finele unei partide în care ambii antrenori, Eugen Neagoe, respectiv Dan Petrescu și-au pregătit bine tehnico-tactic meciul, Mateiu susține că CFR a marcat... din întâmplare.

"Noi am încercat să atacăm din primul minut, am încercat să jucăm fotbal. Nu știu cu ce gând au venit ei, dar nu au avut nicio șansă. Ăsta e adevărul, nu au avut nicio șansă. Au marcat din aut, din întâmplare. E frustrant, dezamăgitor, să joci atât de bine, să ai atâtea ocazii, să vrei să câștigi și adversarul să... Da, meritam mai mult.

Când ai trei ocazii mari cu FCSB în prima repriză și să nu câștigi, acum să o domini pe CFR din primul minut, să ai atâtea ocazii, posesie, 15 cornere și nu câștigi, se duc etapele, e greu să recuperezi punctele astea. E păcat, dacă băteam în astea două meciuri, cred că vorbeam mai de sus un pic.

Echipele sunt echilibrate, va fi greu, câștigi doar prin micile detalii. Trebuie să câștigăm cu Farul. Dacă nu câștigăm, e gata. Nu avem ce să facem, nu mai sunt etape. Noi nu trebuie să mai facem niciun pas greșit”, a spus Alexandru Matei, potrivit Digi Sport.

În urma acestui rezultat, CFR Cluj a ajuns la 34 de puncte și rămâne pe locul doi, la două puncte distanță de liderul Farul, care a remizat cu Rapid, tot 1-1.

Universitatea Craiova a ratat șansa de a urca, cel puțin temporar, pe locul trei în clasament și rămâne pe locul patru, cu 29 de puncte, la un singur punct în spatele celor de la FCSB, care mai au un meci de disputat, cel cu Sepsi.