Oltenii cu fotbalul, campionii cu antifotbalul. Caramavrov își spune părerea despre derbyul etapei, Universitatea Craiova – CFR Cluj 1-1

Universitatea Craiova CFR Cluj Florin Caramavrov Superliga
Florin Caramavrov
Data publicarii: Luni 03 Aprilie 2023, 07:47
Data actualizarii: Luni 03 Aprilie 2023, 14:40

Slab de tot a jucat campioana României la Craiova.

O prestație bazată aproape în totalitate pe defensivă, cu unele ieșiri firave în atac așa, de rușine, că altfel s-ar fi baricadat Petrescu și pe banca de rezerve, dacă o astfel de strategie ar fi adus punctul mult dorit.

Și să deschizi scorul când nu ataci, asta chiar reprezintă o mare realizare, ca și cum ai ajunge pe Lună cu un avion de hârtie. Noroc chior, dar și norocul ăsta cât să țină? Când stai și-aștepți să fii bumbăcit, să primești croșee și upercuturi, se-ntâmplă să mai fii și numărat.

Caramavrov scrie despre Universitatea Craiova - CFR

Și CFR a fost numărată pe final, făcută KO, boxând în genunchi și agățându-se cu o ultimă sforțare de corzile ringului. A scos egalul, dar imaginea a fost lamentabilă. Mai bine nu te prezinți, decât să joci un asemenea fotbal!

Echipa lui Neagoe mi-a plăcut, mai ales după pauză. De fapt, după golul primit. Tehnicianul oltean a avut capacitatea mai întâi să treacă peste două accidentări în prima repriză. Ișfan s-a rupt în minutul 24, iar Baiaram în minutul 38! Cam ciudat ca doi fotbaliști tineri să aibă probleme musculare atât de devreme! Cineva trebuie să-și pună niște întrebări.

Rezerve „on fire”

Roguljic și Cîmpanu, care erau „on fire” de pe bancă, au intrat excelent. La fel și Koljic, autorul golului egalizator! Când ai așa rezerve, nici nu-ți mai trebuie prea multă inspirație ca antrenor. Nu același lucru se poate spune despre cei care au fost aruncați în luptă în prtea a doua la CFR, Petrila și Janga nereușind să aducă un strop de lumină în jocul întunecat al echipei lor.

Am văzut sâmbătă seara Rapid – Farul 1-1, două echipe pozitive, la fel ca Universitatea, fiecare cu posibilitățile ei tehnice, dar având plăcere și dorință, cu un plus pentru Alibec și Compania. FCSB își arată și ea „mușchii” astăzi la Sfântu Gheorghe. Dintre toate candidatele la titlu, CFR arată cel mai rău.

Binențeles că mai e mult de jucat. Impresia artistică poate fi schimbată, dar, de multe ori, aceasta nici nu contează în fotbal. Să n-o excludem, așadar, pe campioana ultimilor cinci ani din lupta pentru un nou titlu! Bursucul Petrescu e vulpe bătrână.