FOTO ȘI VIDEO Andrei Borza, Săgeata din Năvodari! Portretul killer-ului lui FCSB, un produs 100% al academiei lui Gheorghe Hagi

Andrei Borza Farul Constanta FCSB Gheorghe Hagi navodari Superliga
Data publicarii: Luni 30 Ianuarie 2023, 09:55
Data actualizarii: Luni 30 Ianuarie 2023, 10:46

Fundașul stânga de doar 17 ani al lui Farul Constanța a avut o execuție de excepție la golul victoriei cu FCSB, scor 3-2.

Fundașul stânga Andrei Borza, în vârstă de 17 ani, a adus victoria Farului Constanța în derby-ul cu FCSB, scor 3-2, după o execuție de finețe în minutul 90+6.

Puștiul nu este la primul gol de excepție din acest sezon. Într-un 2-1 cu FC U Craiova din octombrie anul trecut, Borza a înscris de la peste 35 de metri!

Andrei Borza s-a născut în orașul Năvodari din județul Constanța și este un produs 100% al Academiei Gheorghe Hagi.

El a făcut pasul către echipa mare a Farului sezonul trecut și a debutat într-un alt derby, cu CFR Cluj.

Andrei Borza a debutat în Liga 1 într-un derby cu CFR Cluj în care a jucat titular

”În partida din deplasare cu CFR Cluj, din etapa a 7-a din playoff, pentru echipa noastră a evoluat, încă din primul minut, și juniorul Andrei Borza.

El a jucat foarte bine până în minutul 67, când a fost înlocuit din cauza unei accidentări.

Nascut la 12 noiembrie 2005, Andrei Borza evoluează pe postul de fundaș stânga, este unul dintre căpitanii Naționalei U17, iar în partida de la Cluj și-a făcut debutul în Liga 1 la numai 16 ani, 5 luni și 19 zile!”, nota site-ul oficial al lui Farul Constanța la momentul debutului fotbalistului pe prima scenă, în mai 2022.

Gheorghe Hagi despre Andrei Borza

”Pentru mine e normal să joace. E un lucru pentru care Constanţa trebuie să se bucure pentru că are un jucător atât de tânăr despre care se vorbește în străinătate, mai ales în perioada asta mai puțin plăcută pentru fotbalul românesc.

Încerc să îi dau spaţiu, în fiecare zi e mai bun și ușor, ușor va veni şi momentul în care va juca titular", declara Gheorghe Hagi în toamnă, după ce cotidianul britanic The Guardian l-a inclus pe Andrei Borza într-un top al celor mai talentați tineri fotbaliști din lume.

În acest sezon, fundașul stânga a bifat deja 17 apariții în Superliga, 2 goluri și o pasă de gol, plus 3 meciuri în Cupa României.