Farul Constanta Galatasaray Gheorghe Hagi Superliga Amical de gală pentru Farul! Echipa lui Hagi se duelează cu Cicâldău și Moruțan. Când se joacă
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Sambata 28 August 2021, 09:01
Data actualizarii: Sambata 28 August 2021, 09:11

Farul Constanța și FCU Craiova s-au întâlnit în etapa cu numărul șapte din Liga 1.

Cele două echipe au încheiat la egalitate ultimul meci înainte de pauza internațională. Bălan a deschis scorul pentru echipa lui Adrian Mutu, devenind al doilea jucător care reușește să înscrie în poarta Farului în acest sezon, însă Petre a egalat din penalty, cu șapte minute înainte de final.

Cele două echipe se pregătesc de pauza internațională, însă Gheorghe Hagi nu își lasă jucătorii să se „odihnească”, astfel că a programat pentru echipa sa nu doar sesiuni de antrenamente, ci și un meci amical.

• Amical de gală pentru Farul! Echipa lui Hagi se duelează cu Cicâldău și Moruțan. Când se joacă

Amical de gală cu Galatasaray

Antrenorul român a confirmat la finalul meciului cu FCU Craiova că echipa sa va juca un meci amical împotriva echipei lui Fatih Terim, Galatasaray. La acel meci ar putea juca și Alexandru Cicâldău și Olimpiu Moruțan, cel mai recent transfer al turcilor.

„Ne adaptăm la program și încercăm să-i punem și pe ceilalți la punct, care au jucat mai puțin. Avem meci cu Galatasaray săptămâna viitoare, un meci amical frumos și le vom da minute celorlalți”, a spus Gheorghe Hagi la finalul meciului.

Hagi, Terim și Popescu s-au reîntâlnit în urmă cu două luni

Gică Popescu și Gheorghe Hagi au fost la Istanbul la începutul lunii iulie, acolo unde au participat la antrenamentul Galatei și s-au întâlnit cu Fatih Terim. Popescu a postat ulterior pe contul de Facebook un mesaj, prin care explica vizita acestora în Turcia.

„DOUA DECENII, DAR PARCA A FOST IERI

Sâmbătă și duminică am dat, alături de Gică Hagi, timpul înapoi. Am fost invitați la Istanbul pentru un documentar despre marile momente ale lui Galatasaray și despre antrenorul nostru Fatih Terim. A fost o mare plăcere și o mare onoare să ne revedem. Ca de fiecare dată când ne întoarcem acolo. Ca de fiecare dată când retrăim momentele de atunci.

Au trecut 21 de ani de când am cucerit Cupa UEFA. Dar ne-am simțit, eu și Gică, de parcă totul a fost ieri.

Apropo de „ieri”. Ieri, 3 iulie, s-au împlinit 27 de ani de la marea victorie contra Argentinei, acel istoric 3-2, la World Cup 94. Ne-am bucurat că această zi am petrecut-o din nou împreună!”, a scris Popescu pe Facebook.