Europa League

Ștefan Radu vs Alex Cicâldău & Olimpiu Moruțan, în Europa League. Cu ce tricolor se înfruntă Ianis Hagi 

Tragerea la sorți pentru grupele Europa League a avut loc vineri după-amiază, la Istanbul. 

SPORT.RO
Data publicarii: Vineri 27 August 2021, 15:35
Data actualizarii: Vineri 27 August 2021, 15:39

Lazio Roma, echipă la care joacă fundaşul român Ştefan Radu, a fost repartizată în Grupa E a Europa League la fotbal alături de Galatasaray Istanbul, formaţie care i-a transferat în această vară pe Alexandru Cicâldău şi Olimpiu Moruţan, potrivit tragerii la sorţi efectuate, vineri, la Istanbul.

Celelalte două formaţii din grupă sunt Lokomotiv Moscova şi Olympique Marseille.

Glasgow Rangers, echipa internaţionalul român Ianis Hagi, o va înfrunta pe Sparta Praga, la care apără portarul Florin Niţă, în Grupa A, din care mai fac parte Olympique Lyon şi Broendby IF.

Ludogoreţ Razgrad, campioana Bulgariei, la care joacă Dorin Rotariu, face parte din Grupa F, în care se mai găsesc Grupa F: Sporting Braga, Steaua Roşie Belgrad, echipă care a eliminat-o pe CFR Cluj în play-off-ul competiţiei, şi FC Midtjylland.

- Datele celor şase etape care vor avea loc în faza grupelor sunt 16 septembrie, 30 septembrie, 21 octombrie, 4 noiembrie, 25 noiembrie, respectiv 9 decembrie.

Europa League are un alt format din acest sezon, câştigătoarele grupelor urmând să se califice direct în optimile de finală. Formaţiile clasate pe locul secund vor înfrunta echipele care au ocupat locul al treilea în Champions League pentru un loc în optimile de finală.

Echipele clasate pe locul al treilea în Europa League vor continua în faza eliminatorie a nou-înfiinţatei Europa Conference League, urmând să joace contra echipelor clasate pe locurile secunde, pentru un loc în optimile de finală.

Componenţa grupelor Europa League

 

Grupa A: Olympique Lyon, Glasgow Rangers, Sparta Praga, Broendby IF;

Grupa B: AS Monaco, PSV Eindhoven, Real Sociedad, Sturm Graz;

Grupa C: Napoli, Leicester City, Spartak Moscova, Legia Varşovia;

Grupa D: Olympiakos Pireu, Eintracht Frankfurt, Fenerbahce Istanbul, Royal Antwerp;

Grupa E: Lazio Roma, Lokomotiv Moscova, Olympique Marseille, Galatasaray Istanbul;

Grupa F: Sporting Braga, Steaua Roşie Belgrad, Ludogoreţ Razgrad, FC Midtjylland;

Grupa G: Bayer Leverkusen, Celtic Glasgow, Real Betis Sevilla, Ferencvaros TC;

Grupa H: Dinamo Zagreb, KRC Genk, West Ham United, Rapid Viena.

 

Agerpres

CITESTE SI
VIDEO PROTVPLUS.RO
VIDEO VOYO.RO
Modifică setările cookies