"Am riscat să și pierdem meciul". Ce l-a nemulțumit pe Cristiano Bergodi după UTA Arad - Rapid 1-1

Cristiano Bergodi Rapid UTA Arad Superliga
Data publicarii: Vineri 20 Octombrie 2023, 23:23
Data actualizarii: Vineri 20 Octombrie 2023, 23:34

UTA Arad a terminat la egalitate cu Rapid Bucureşti, scor 2-2, pe teren propriu, la Oradea, într-un prim meci din etapa a 13-a a Superligii.

Oaspeţii au deschis scorul prin Funsho Bamgboye (13), dar UTA Arad a egalat la scurt timp, prin Rareş Pop (19). Rapid a intrat la cabine în avantaj, după ce Bamgboye a realizat dubla (45).

Kevin Luckassen (75), împrumutat de la Rapid, a marcat golul egalării pentru arădeni, în meciul de debut. Arădenii au mai avut două ocazii mari în finalul primei reprize, când Andrei Borza a respins de pe linia porţii (42), iar croatul Marko Stolnik (45) a trimis cu capul peste poartă din poziţie bună. Rapid putea da lovitura la ultima fază (90+4), dar şutul lui Borza a trecut puţin pe lângă poartă.

Rapid a ajuns la opt meciuri consecutive fără înfrângere, cinci victorii şi trei egaluri. UTA Arad a ajuns la şase meciuri consecutive fără victorie, două eşecuri şi patru egaluri.

Reacția lui Cristiano Bergodi după remiza cu UTA Arad

Tehnicianul italian a comentat evoluția giuleștenilor, declarând că au luat două goluri în urma unor greșeli.

"Un meci bun, au fost incredibile cele două goluri, asta e. Un punct în deplasare, dar ar fi trebuit să câștigăm. În a doua repriză am riscat să și pierdem meciul, nu am mai realizat nimic, au fost greșeli.

Sunt mulțumit de ceea ce a făcut Stan, e un copil de 18 ani. Ar trebui să gestionăm mai bine atunci când conducem, am luat două goluri prostești. Erau importante trei puncte la UTA, dar mergem înainte, fără să facem o tragedie. Nu cred că trebuie să ne afecteze, e un punct, două goluri în deplasare, trebuie să reglăm niște lucruri, știm unde am greșit", a declarat Cristiano Bergodi, la finalul partidei.