UTA Arad - Rapid 2-2 | Al patrulea egal consecutiv pentru gazde, giuleștenii pot pierde locul de pe podium

uta arad - rapid Rapid stadion oradea UTA Arad Superliga
Data publicarii: Vineri 20 Octombrie 2023, 22:22
Data actualizarii: Vineri 20 Octombrie 2023, 22:57

UTA Arad și Rapid au încheiat la egalitate, scor 2-2, în etapa a 13-a din Superliga României, iar giuleștenii pot pierde locul de pe podium dacă Universitatea Craiova câștigă cu Petrolul Ploiești.

UTA Arad - Rapid 2-2

Final de meci!

Minutul 74 - GOOOL UTA Arad! Luckassen restabilește egalitatea, după ce primește mingea în fața porții de la Ofosu, învingându-l pe Moldovan.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 45 + 1 - GOOOL Rapid! Petrila scapă pe contraatac spre careul advers și îi pasează pe culoar lui Funsho care marchează cu un șut printre picioarele lui Iacob.

Minutul 45 - Fază de meci! Luckassen șutează spre poartă din câțiva metri, dar Borza respinge de pe linia porții. Faza este analizată de VAR, dar nu este acordat golul arădenilor.

Minutul 19 - GOOOL UTA Arad! Freitas scapă pe contraatac, centrează în fața careului lui Pop, care îl învinge pe Moldovan cu un șut bine plasat.

Minutul 12 - GOOOL Rapid! Petrila scapă singur, centrează în fața porții pentru Funsho, care marchează fără probleme din câțiva metri.

A început partida!

UTA Arad - Rapid București: echipele de start

UTA Arad: Fl. Iacob - Căpușă, Benga, Stolnik, D. Dumitrașcu - C. Carp - R. Pop, Stahl, Freitas Costa, Micovschi - Luckassen

Rezerve: Kucher, Abeid, Markov, Diogo Miguel Costa, C. Mihai, Iurasciuc, Marku, Ofosu, Eric Omondi

Antrenor: Mircea Rednic

Rapid: Moldovan - Braun, Săpunaru, Iacob, Borza - Oaidă, Albu - Bamgboye, Al. Ioniță II, Petrila - Al. Stan

Rezerve: Drăghia - Onea, Dr. Grigore, Kait, Papeau, El Sawy, Cîrjan, Pănoiu, Valle

Antrenor: Cristiano Bergodi

Neînvinsă de șapte etape în Superliga României, Rapid caută următoarea victorie din campionat tocmai la 550 de kilometri distanță de București, la Oradea, acolo unde UTA Arad își dispută meciurile de pe teren propriu în acest final de an calendaristic.

UTA Arad - Rapid București, ora 21:00, LIVE TEXT! Giuleștenii caută o nouă victorie în Superligă

Pentru că gazonul de pe arena ”Francisc Neuman” din Arad se va schimba, UTA se mută la Oradea pentru ultimele meciuri din 2023. Partida se va disputa, cel mai probabil, cu casa închisă, după ce a generat un interes uriaș în rândul suporterilor.

Rapid este pe locul trei în Superligă, cu 22 de puncte, la șapte distanță de FCSB după 12 etape. În ultima etapă, giuleștenii au câștigat cu 3-2 pe teren propriu în fața celor de la Poli Iași.

Acum, echipa lui Cristiano Bergodi întâlnește o altă echipă aflată în subsolul clasamentului. UTA Arad este pe locul 14, cu doar zece puncte și două victorii după 11 meciuri.

Mircea Rednic: ”Nu mă gândesc la un meci egal”

”Nu mă gândesc la un meci egal, să stăm să ne apărăm. Ați văzut ce s-a întâmplat și cu Sepsi. Așa că, vom juca la victorie. Oradea este cea mai bună alegere pentru suporteri, chiar dacă mi-aș fi dorit Sibiu, pentru condiții. Dar, nu suntem Barcelona, iar ambele echipe vor juca pe același teren.

Nu prea am soluții în atac, de aceea am pregătit un 4-1-4-1 în meciul amical. Rapid joacă cu un singur vârf de atac și cu Ioniță mai retras. Este o echipă pe val, mult mai bună acasă decât în deplasare”, a spus Mircea Rednic, la conferința de presă.

Bucureştenii nu au mai pierdut în campionat din 13 august 2023, când Petrolul s-a impus în Giuleşti cu 2-0. Au urmat în SuperLigă cinci succese şi două rezultate de egalitate.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 69 de ori în principala competiţie internă, fiecare şi-a trecut în cont câte 25 de victorii, iar alte 19 partide s-au terminat la egalitate.