Alexandru Albu și-a ales favorita în derby-ul CFR Cluj - FCSB: "Pentru noi, cel mai bine ar fi așa"

CFR - FCSB alexandru albu Rapid Superliga
Data publicarii: Sambata 04 Februarie 2023, 23:13
Data actualizarii: Sambata 04 Februarie 2023, 23:41

FC Rapid Bucureşti a obţinut o victorie clară, scor 4-1 cu FC Voluntari, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 24-a a Superligii.

Atacantul croat Marko Dugandzic a făcut din nou un meci excelent, reuşind un hat-trick (minutele 19, 55, 82). Pentru Rapid a mai înscris Alexandru Albu (minutul 43), în timp ce golul de onoare al ilfovenilor a fost semnat de Marcelo Lopes (90+1).

Marko Dugandzic, care a mai realizat un hat-trick în etapa a 22-a (3-0 cu Sepsi OSK), este golgheterul la zi al Superligii, cu 15 goluri. Rapid a avut şi o bară, prin Cristian Săpunaru (minutul 75).

Rapid e neînvinsă de şapte etape, în care are trei victorii şi patru egaluri. FC Voluntari a ajuns la cinci etape consecutive fără victorie, două egaluri şi trei eşecuri, pierzând toate cele trei meciuri din 2023.

CFR - FCSB | Alexandru Albu și-a ales favorita din derby-ul etapei

"A fost un meci la discreția noastră și puteam câștiga la un scor mult mai mare. O victorie meritată, dar voiam să avem nouă puncte după aceste trei meciuri. Terenul de la Cluj nu prea ne-a ajutat.

Sunt fericit, mă bucur că am reușit să marchez, să îmi ajut echipa să câștige și asta e cel mai important. I-am făcut pe suporteri fericiți", a spus rapidistul despre meciul câștigat cu FC Voluntari.

"Sincer eu mi-aș dori să bată CFR-ul. Se duc mai în față, dar important e să nu câștige FCSB. Pentru noi, cel mai bun ar fi un rezultat de egalitate", a adăugat acesta, făcând referire la derby-ul etapei.