Adrian Porumboiu FCSB Rapid Superliga „Eu am mesaje cu ei?” Porumboiu i-a dat replica lui Șumudică, după ce antrenorul a amenințat că va face unele dezvăluiri
Data publicarii: Luni 07 Noiembrie 2022, 08:35
Data actualizarii: Luni 07 Noiembrie 2022, 09:06

În runda a 17-a a Superligii, FCSB s-a impus duminică seara, scor 3-1 cu Rapid, într-un meci pe Arena Națională, la care au asistat 31.000 de spectatori.

La finalul partidei, Adrian Porumboiu i-a criticat pe jucătorii lui Adrian Mutu, care au avut o evoluție submediocră. Au schimbat ceva în joc abia pe final, când se aflau în inferioritate numerică după eliminarea lui Junior Morais.

Adrian Porumboiu: "Au fost penibili"

„Două echipe cu o evoluție disproporționată, o echipă în formă și o altă echipă bătrânească, adică Rapidul, au fost penibili. Rapid a ieșit așa pe vârfuri, erau primii balerini la nu știu ce teatru.

• „Eu am mesaje cu ei?” Porumboiu i-a dat replica lui Șumudică, după ce antrenorul a amenințat că va face unele dezvăluiri

Locul 2 nu contează, trebuie să demonstrezi că ești pe locul doi. Ei îmi sunt simpatici, dar alta e să te respecți ca sportivi. Am văzut niște jucători care parcă pentru prima dată își luau ghetele, surprinzător de slab, nu credeam că o să văd asta la o echipă cu pretenții.

Dincolo, am văzut o echipă care a fost îngenuncheată de echipa de copii a lui West Ham și acum arătau de parcă erau o altă echipă. Ambiția în astfel de jocuri câștigă.

Nu mai are sens să vorbim de goluri, putea să fie și cu mâna și cu pistolul, nu mai contează, vorbim de arbitrii (n.r. râde). Hai să lăsăm așa, a arbitrat bine Colțescu, el a apreciat bine din prima.

Probabil vor împrospăta echipa (n.r. Rapid) pentru că am văzut niște jucători…, unii parcă veneau de la nuntă”", a declarat Porumboiu, potrivit ProSport.

FCSB - Rapid 3-1

FCSB s-a impus cu 3-1 în fața lui Rapid București, care nu a evoluat așa cum a făcut-o în ultimul timp, în deplasare, pe Arena Națională. Pe stadion au fost prezenți peste 31 de mii de suporteri, care au făcut o atmosferă „de vis”.

Andrei Cordea a deschis scorul pentru FCSB în minutul 14, după o pasă excelentă dată de Tavi Popescu. În minutul 29, Andrea Compagno a majorat diferența, după ce a speculat o eroare în defensiva Rapidului.

„Perla” lui Gigi Becali, Tavi Popescu, s-a impus și el pe tabelă, în minutul 57, după o cursă excelentă făcută de Andrei Cordea până aproape de poarta lui Horațiu Moldovan care i-a pasat, în cele din urmă, decisiv.

Giuleștenii au redus diferența prin Dugandzic din penalty în minutul 76, dar, cu un om în minus, pentru că Morais a luat roșu în minutul 70, nu au mai reușit să modifice scorul de pe tabelă, iar meciul s-a încheiat 3-1.

FCSB: Târnovanu - V. Creţu, Haruţ, Tamm, Radunovic - Olaru, Şut, Oaidă (Nikolov 84) – Cordea (Fl. Coman 89), Compagno (Omrani 85), Oct. Popescu (Miculescu 65). ANTRENOR: Mihai Pintilii

RAPID: Moldovan - Onea, Săpunaru, Dr. Grigore, Jr. Morais – Emmers (A. Ciobanu 67), Albu, Kait – Sefer (Pănoiu 59), Luckassen (Fl. Ştefan 72), Ioniţă II (Dugandzic 59). ANTRENOR: Adrian Mutu

Cartonaşe galbene: Crețu 75 / Jr Morais 68, Bogdan Pătraşcu 87

Cartonaş roşu: Jr. Morais 70