Învinsă de rivală, una dintre țintele criticilor a fost Ionuț Cercel (18 ani), titular surpriză pe banda dreaptă a apărării.

Venit în iarnă de la Farul pentru 500.000 de euro, Cercel a fost ales de staff-ul tehnic ca soluție pentru regula U21. 

Tânărul a avut o misiune dificilă: în fața lui s-au aflat Musi și Cîrjan, doi dintre cei mai tehnici jucători din Superligă. Rezultatul? Fundașul a fost depășit de mai multe ori, iar prestația sa a fost intens contestată.

Adrian Mutu sare în apărarea lui Cercel: „Nu-l distrugeți după un meci!”

Adrian Mutu, fostul tehnician al Rapidului, a luat însă atitudine. „Briliantul” a sărit în sprijinul tânărului fotbalist și a explicat că un meci nu îl poate cataloga în vreun fel.

„Nu cred că se pune problema de o politică proastă. Cred că cei de la FCSB și-au asumat-o. Știau că va veni rândul să îl înlocuiască pe Crețu pentru că are și el o vârstă. Au dat niște bani pe Cercel și normal că îi trebuie timp.

FCSB e la alt nivel față de Farul. Cel puțin mediatic, iar în ultimele două sezoane au fost echipa cea mai bună. Are și el nevoie de o perioadă de timp pentru a se adapta la altă realitate față de ce era obișnuit.

Pe partea stângă a lui Dinamo se află Musi, care e în formă, îi cunoaște bine pe toți jucătorii de la FCSB, iar în aceeași zonă se lasă de multe ori și Cîrjan, care are o tehnică desăvărșită, cam cei mai tehnici doi jucători din campionatul nostru.

E normal că orice jucător ar fi fost în locul lui ar fi avut probleme pe partea aia. E o problemă de ansamblu și nu aș vrea să punctăm personal pe nimeni pentru că toți fac parte din aceeași echipă. Normal că dacă scârțâie 4-5 jucători angrenajul are de suferit.

Nu vreau să îi punem o etichetă lui Cercel și să-l distrugem așa după un meci. Într-adevăr, nu a făcut cel mai reușit meci al lui cu Dinamo. Să o spunem altcumva. Dar a fost provocat și de adversari”, a spus Mutu la Fanatik.

Ionuț Cercel, în cifre

În vârstă de doar 18 ani, Ionuț Cercel se poate lăuda deja cu două trofee alături de FCSB: campionatul (2024/25) și Supercupa României (2025/26).

La nivel de seniori, Cercel are deja 22 de meciuri în picioare, 8 dintre acestea la FCSB și o pasă decisivă livrată pentru Farul Constanța.