FCSB a sperat că poate face încă o victimă în Europa League, însă speranțele s-au năruit după minutul 85 al meciului cu Lyon. Francezii au marcat de două ori prin puștiul Malick Fofana, s-au impus cu 3-1 și au luat o opțiune foarte serioasă pentru calificarea în sferturi.
Apelul lui Gigi Becali pentru fanii FCSB: "Să nu meargă niciunul în Franța!"
Deși joia viitoare este programat returul din Franța, Gigi Becali nu mai are nicio speranță în privința calificării. Anunță că va folosi un prim 11 format din jucători care nu prind minute de obicei și le transmite fanilor FCSB să nu facă deplasarea la Lyon, având în vedere deznodământul probabil al jocului și modul în care campioana României va trata jocul.
În intervenția sa de vineri dimineață, Becali a anunțat că vrea să îl titularizeze pe tânărul Ionuț Cercel (18 ani) la meciul de la Lyon. Totuși, fundașul transferat recent de la Farul nu este pe lista UEFA, nici măcar pe lista B, astfel că nu are drept de joc în Europa League.
"Eu le spun suporterilor să nu meargă niciunul în Franța pentru că nu are rost. Oamenii merg de distracție, că le place și sunt aproape de spiritul românesc, dar nu...
Fundaș dreapta va juca Cercel. Fundaș stânga va juca Ștefănescu. Cercel cred că e pe lista B. Vor juca Musi, Toma, Băluță, cei care nu au jucat. Și Zima o să fie", a declarat Becali, la Fanatik.
Lukas Zima (31 de ani), transferat de FCSB în iarnă, de la Petrolul, nu a debutat încă la campioana României. Cehul a fost trecut pe lista UEFA, însă Ștefan Târnovanu s-a menținut între buturi până acum.
Returul Lyon - FCSB este programat joi, de la ora 22:00.