Adrian Mititelu, prima reacție după eșecul cu FCSB: "Echipa asta e un coșmar! Mi-am dat seama din primele 10 minute"

Adrian Mititelu FC U Craiova FCSB Superliga
Data publicarii: Duminica 16 Iulie 2023, 23:47
Data actualizarii: Duminica 16 Iulie 2023, 23:46

FCSB a învins FC U Craiova, scor 3-1, la Târgu Jiu, în prima etapă din Liga 1.

FCSB a deschis scorul după doar opt minute. David Miculescu a rămas nemarcat după un corner și l-a învins pe portarul Robert Popa, revenit între buturile formației oltene.

Adrian Mititelu, prima reacție după eșecul cu FCSB

Zece minute mai târziu, FCSB și-a majorat avantajul. După o pasă primită de la Darius Olaru, Florinel Coman a fost faultat de portarul Robert Popa, iar arbitrul Radu Petrescu a acordat lovitură de la 11 metri. Cel care a transformat a fost tot Coman, cu un șut la firul ierbii, pe centru.

În repriza secundă, Malcom Edjouma a dus scorul la 3-0 în minutul 60, iar Sekou Sidibe a redus din handicap 13 minute mai târziu, din penalty.

Adrian Mititelu, patronul lui FC U Craiova, spune că și-a dat seama rapid de forța și viteza în plus a celor de la FCSB, însă rămâne optimist că echipa sa va crește de la următorul joc. Omul de afaceri garantează că echipa sa va obține calificarea în play-off în acest sezon.

"Mi-am dat seama după primele 10 minute că nu-i putem bate. Au o viteză în plus, sunt mai avansați, au avut mai multe amicale și mai grele. Noi mai avem nevoie de un meci-două pentru a intra în ritm. În ciuda înfrângerii, sunt foarte optimist. Suntem într-o fază a pregătirii sub ei, ei au o valoare ridicată și vin după ce au pierdut campionatul în ultimele etape.

Ei au avut parte de un program care i-a ajutat să fie mai buni decât noi. Ei au avut amicale cu echipe foarte tari, pe când noi am modificat programul. Dacă picam cu o echipă de mijlocul clasamentului în prima etapă, poate ne era mai ușor. Rămân optimist că echipa va arăta mai bine de la următorul meci.

A fost o neputință. Când adversarul e mai bun decât tine și îl simți că e mai proaspăt, atunci începi să ai o îndoială. Noi n-am putut să ieșim din careul nostru. FCSB a fost mai proaspătă ca niciodată, dar ei sunt în față cu pregătirea. Eu vă spun că la următorul meci direct nu va mai fi raportul ăsta de forță. Noi azi am jucat la 60% din ce putem noi. Eu știu cum e programul și sunt convins că echipa va crește, chiar dacă am început campionatul cu stângul. Pentru mine, echipa asta FCSB e un coșmar, așa cum suntem noi pentru Rapid.

O să vină și antrenorul potrivit cu licență, dar nu dăm vina pe antrenor. Sunt aceiași antrenori care au condus echipa de când a plecat Croitoru. Această echipă tehnică a fost aproape de Conference League dacă nu era japca cu CFR.

Eu vă garantez că această echipă va juca în play-off. Așa cred eu. Mulți văd, puțini pricep. Eu așa cred, echipa asta va juca în play-off. Atenție, vă spun după un 1-3 fără drept de apel cu FCSB, nu pe fond de entuziasm după o victorie. Probabil FCSB e favorită la titlu, mai ales că noi, în ultimii doi ani, am jucat în prima etapă cu câștigătoarele. Dacă s-ar respecta și acum, FCSB ar trebui să fie campioană", a spus Adrian Mititelu, la GSP Live.

• FCU Craiova se va deplasa pe terenul celor de la Sepsi în etapa următoare.