Rapid - FC Argeș 2-0 | Stahl și Albu au rezolvat meciul în primele 12 minute! Giuleștenii, din nou, pe loc de playoff

rapid - fc argeș FC Arges Rapid Superliga
Data publicarii: Vineri 10 Decembrie 2021, 19:06
Data actualizarii: Vineri 10 Decembrie 2021, 22:51

Rapid s-a impus cu 2-0, pe Arena Națională, în compania lui FC Argeș.

Rapid - FC Argeș 2-0

• Lucian Goge

Elevii lui Mihai Iosif au câștigat duelul din etapa a 19-a a Ligii 1 contra lui FC Argeș, 2-0. Golurile lui Stahl și Albu, din primele 12 minute, au readus-o pe Rapid pe loc de playoff, giuleștenii ocupând în prezent poziția a patra.

Final.

Min. 82: Ocazie FC Argeș! Said centrează perfect pentru Viana, dar lovitura de cap a atacantului este respinsă de Horațiu Moldovan.

Min. 65: Ocazie FC Argeș! Latovlevici execută bine o lovitură liberă, dar Said trimite fără putere în brațele lui Moldovan.

Min. 46: A început repriza a doua.

Pauză.

Min. 12: Gol Rapid! Cristi Albu majorează diferența giuleștenilor cu un șut pe jos din afara careului.

Min. 9: Gol Rapid! Junior Morais pătrunde în careu și îi trimite lui Stahl, care driblează trei adversari, și deschide scorul cu un șut puternic.

Min. 6: Ocazie Rapid! Marzouk îl încearcă pe Greab, însă portarul Argeșului este la post. Mingea ajunge la Latovlevici, care este aproape de un autogol, dar este salvat de Tofan.

Min 1: A început meciul

Echipele de start:

Rapidul a ajuns la trei meciuri consecutive în campionat fără victorie și a ”căzut” pe loc de play-out, cu 28 de puncte. În această rundă, giuleștenii o vor întâlni pe teren propriu pe FC Argeș, ”vecina de clasament”, care este pe locul opt, cu 27 de puncte.

În meciul tur din Liga 1, Rapidul a câștigat la limită, scor 1-0, la Pitești, cu golul marcat de Pănoiu. Partida din această seară se va disputa pe Arena Națională, spre bucuria lui Mihai Iosif, care abia așteaptă reîntâlnirea cu fanii Rapidului.

„Ne bucurăm să ne întoarcem în București, să jucăm din nou cu suporteri, nu am mai jucat de mult timp alături de suporterii noștri minunați, care și atunci când ne înjură, o fac cu talent. Sperăm să facem un joc bun, cu care să mulțumim pe toată lumea. Ne dorim ca suporterii să fie întotdeauna lângă noi.

Adevărații suporteri se văd în momentele grele, ca și în viață. Oamenii care-ți sunt alături se văd la greu, nu la bine”, a spus Iosif.