”Acolo am căzut”. Florin Pîrvu, primele explicații după înfrângerea Petrolului cu FCSB

florin pirvu FCSB - Petrolul petrolul Superliga
Data publicarii: Joi 02 Martie 2023, 22:27
Data actualizarii: Vineri 03 Martie 2023, 00:16

Florin Pîrvu (47 de ani) a tras primele concluzii după ce Petrolul a pierdut în fața FCSB-ului, scor 1-4, și a pierdut matematic șansa de a prinde play-off-ul.

Antrenorul este convins că jocul ”s-a rupt” după ce FCSB a înscris golul de 2-1 din penalty, prin Andrea Compagno.

Pîrvu se gândește acum la următoarea partidă din campionat, cu Universitatea Craiova, de pe teren propriu.

Florin Pîrvu: ”Va fi un meci foarte greu duminică”

„A fost o soluție de a-i prinde pe contraatac, știam că se vor deschide foarte mult. Am luat acel gol din penalty, acolo cred că s-a rupt (n.r. - jocul). Acolo cred că a fost acel moment când am căzut. Nimănui nu-i convine să aibă atâtea înfrângeri, pe mine mă deranjează că pierdem încrederea. Apelul meu către ei a fost să rămânem uniți. Unitatea de grup este foarte importantă.

Mâine mergem la refacere, sâmbătă intrăm în cantonament. Va fi un meci foarte greu duminică, dar jucăm acasă și cu siguranță vom face tot efortul pentru a reuși să câștigăm”, a spus Florin Pîrvu.

În urma acestui succes, FCSB a ajuns la 54 de puncte și a urcat, din nou, peste Rapid, care are 52 de puncte. Farul este lider, cu 61 de puncte, urmată de CFR Cluj, care are 59.

Petrolul rămâne pe locul opt în Superligă, cu 33 de puncte, și va avea un alt examen dificil în următoarea etapă, pe teren propriu, cu Universitatea Craiova. FCSB se va deplasa la Arad pentru meciul cu UTA.

FCSB - Petrolul Ploiești 4-1

„Roș-albaștrii” au început perfect meciul de pe Arena Națională. Adrian Șut a deschi scorul în minutul 5, dar Felix Mathaus a reglat imediat scorul de pe tabela de marcaj și a restabilit egalitatea în minutul nouă.

Au urmat două reușite pentru FCSB. Andrea Compagno i-a readus pe „roș-albaștri” în avantaj în minutul 29 și a dus scorul la 3-1 în partea a doua a partidei, în minutul 57.

Pe final, Malcom Edjouma a lovit spectaculos balonul și a închis tabela la 4-1 în favoarea trupei dirijate de Mihai Pintilii, cu o foarfecă superbă. FCSB a câștigat, astfel, trei puncte prețioase în lupta la titlu.