VIDEO "A intrat în vestiar și a început să înjure echipa". Dezvăluirile lui Laszlo Dioszegi despre un fotbalist de la FCU Craiova

Data publicarii: Vineri 17 Martie 2023, 08:18
Data actualizarii: Vineri 17 Martie 2023, 08:29

Sepsi OSK s-a calificat în play-off-ul Superligii, după ce a învins-o clar pe FCU Craiova, cu scorul de 4-0, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 23-a.

Deţinătoarea Cupei României, care a făcut o primă repriză formidabilă, a deschis scorul rapid, prin Nicolae Păun (minutul 7), după o minge respinsă de portarul Ionuţ Gurău la centrarea lui Marius Ştefănescu.

Gazdele şi-au majorat diferenţa în minutul 16, când şutul lui Mihai Bălaşa, după a profitat de o eroare a portarului Gurău. Mijlocaşul croat Adnand Aganovic (minutul 44) a înscris al treilea gol al covăsnenilor, cu un şut de la 25 de metri, deviat de un fundaş.

Pavol Safranko (minutul 48) a închis tabela, cu o reluare din apropiere, după ce Mihai Bălaşa a trimis mingea în bară, la un corner.

Pe 29 ianuarie, meciul dintre Sepsi OSK şi FCU Craiova, din etapa a 23-a a Superligii, a fost suspendat definitiv în minutul 26, la scorul de 0-0, din cauza scandărilor xenofobe ale suporterilor celor două echipe, iar Comisia de Recurs a FRF a decis rejucarea partidei după ce, inițial, se stabilise victoria lui Sepsi OSK cu 3-0, la masa verde.

Incidente la finalul meciului, cu Yassine Bahassa

Patronul celor de la Sepsi OSK a povestit că, după fluierul final, jucătorul celor de la FCU Craiova a intrat în vestiarul gazdelor și a început să le adrese cuvinte injurioase.

"A intrat în vestiar și a început să înjure. Nu știu care... Bauza sau nu știu care (n.r. - jucătorul de la FCU Craiova a fost Bahassa). S-a dus în vestiarul nostru și a înjurat echipa noastră. Bodyguarzii s-au dus după el, trebuia să se ducă la dopping și în loc să meargă acolo, a fugit în vestiar și a înjurat.

Înjurături, înjurături, dar scorul e patru!", a povestit Laszlo Dioszegi la finalul partidei.