30 de ani de la echipa LEGENDARA! "Am facut un meci extraordinar!" Ziua in care Liverpool le-a spulberat visele!

Dinamo Hamburg Liverpool Superliga
SPORT.RO
Data publicarii: Vineri 11 Aprilie 2014, 13:02
Data actualizarii: Vineri 11 Aprilie 2014, 13:08

►Sambata 19:00 Wigan – Arsenal in FA CUP, 21:00 LK "Uzina de Bataie" ►Duminica 17:30 Ajax - Ado Den Hag, 20:00 Finalele skandenberg: Ii paste bataia! 22:00 Stoica, primul meci in GLORY

Astazi se implinesc 30 de ani de la semifinala din Liga Campionilor dintre Dinamo si Liverpool.

Echipa din care faceau parte Ion Marin, Mircea Rednic, Cornel Talnar sau Ionel Augustin castiga sezonul 1982-1983, dupa ce intrecea Craiova Maxima si se califica in Cupa Campionilor. Dinamovistii eliminau pe rand pe Kuusysi Lahti si juca urmatorul meci cu Hamburg, detinatoarea trofeului.

Dinamo a castigat cu 3-0 la Bucuresti si a mers mai departe chair adaca a pierdut in deplasarea din Germania. Apoi i-au eliminat pe sovieticii de la Dinamo Minsk, iar in semifinale s-au intalnit cu Liverpool.

La englezi jucau celebrii Graeme Souness, Ian Rush, Kenny Dalglish sau Samuel Lee. Pe 11 aprilie 1984, Dinamo pierda la Liverpool dupa un gol cu capul marcat de Samuel Lee.

„La Liverpool am facut un meci extraordinar, a fost ocazia imensa a lui Augustin, care a scapat singur, dar, din pacate, a trimis mingea in bara. Am primit un gol dintr-o faza fixa la o lovitura de cap a celui mai pitic jucator de pe teren, Sammy Lee. A fost o brigada de arbitri care a permis un joc extrem de dur, ce a culminat cu fractura de maxilar a lui Movila. Se poate spune ca nu ne-a suras nici sansa, pentru ca jocul a fost foarte bun“, isi aduce aminte Ion Marin.

La Bucuresti, Ian Rush a marcat de doua ori pentru Livrepool si englezii s-au calificat in finala, pe care a castigat-o la penaltiuri.

Modifică setările cookies
Don’t miss out on our news and updates! Enable push notifications
Get notifications about important news!