3.000 de abonamente vandute in mai putin de 24 de ore pentru Liga 1 in pandemie! UTA Arad se pregateste de debutul in noul sezon!

UTA Arad Liga 1 suporteri Superliga 1.000 de abonamente vandute in mai putin de 24 de ore pentru Liga 1 in pandemie! UTA Arad se pregateste de debutul in noul sezon!
SPORT.RO
Data publicarii: Vineri 21 August 2020, 11:15
Data actualizarii: Vineri 21 August 2020, 16:52

UTA debuteaza in noul sezon al Ligii 1 in deplasare la Viitorul. 

UPDATE 16:40

Fanii aradeni au primit cu mare entuziasm revenirea echipei de suflet in Liga 1. Daca in jurul amiezei deja se vandusera 1.000 de abonamente, fanii au continuat sa achizitioneze in continuare, astfel incat cifra sa ajunga la 3.000.

"UTA va juca pe noul stadion, care va fi inaugurat in etapa a doua, vinerea viitoare, la meciul cu FC Voluntari, de la ora 21:00. Ca sa va faceti o idee, desi nu au voie pe stadion, fanii si-au procurat deja 3.000 de abonamente in mai putin de 24 de ore”, a declarat Bogdan Apostu la DigiSport.


Aradenii nu si-au setat un obiectiv clar la prima prezenta in Liga 1 dupa 12 ani, dar vor sa faca o figura frumoasa. Oficialul echipei, Claudiu Dragan, a vorbit la Pro X despre transferurile din aceasta vara si despre sprijinul aratat de suporteri.

"E o emulatie foarte mare in jurul echipei, mai ales datorita acestui stadion care e unul dintre cele mai frumoase din tara. Din pacate, nu putem sa avem spectatori in continuare... Obiectivul nostru este sa castigam fiecare meci. Nu avem un obiectiv anume. Vrem sa demonstram ca suntem o echipa buna, un grup bun. Ca avem un staff tehnic pe masura si ca la UTA s-a format o adevarata familie. 

Aveam nevoie de transferuri. Perioada a fost scurta, am avut 3 saptamani si am incercat sa ne miscam cat mai repede si cat mai bine. 

Am facut transferuri foarte reusite. Ne dorim foarte multe si avem asteptari mari de la acest sezon. Avem salarii normale pentru Liga 1, nu am sarit calul.

Perioada de pregatire a fost de doua saptamani. Jucatorii au avut o saptamana de vacanta. totul a decurs bine, toata lumea e sanatoasa si suntem pregatiti pentru meciul cu viitorul de maine.

Ne-am pregatit pe plan local pentru ca nu aveam timp de cantonament. Au fost probleme si cu meciurile de pregatire. Echipele de Liga a 3-a nu aveau testele Covid facute... La noi, in afara celor 6 jucatori care au fost izolati, toata lumea e negativa la ultimul test si avem avizul DSP de a juca. 

Jucam primul meci cu Viitorul, o echipa foarte buna. A fost cea mai buna din playout si meritau sa fie in playoff, joaca un fotbal bun, au o strategie de joc, toata lumea stie ce are de facut. Noi mergem maine acolo cu incredere, pe un teren bun, cu dorinta de a castiga. 

Suporterii sunt foarte importanti pentru club si le multumim pentru tot. Doar ieri, cand am inceput sa vindem abonamente, s-au dat aproape 1.000, chiar daca ei stiu ca nu se poate intra pe stadion. Cel mai scump abonament e 600 de lei", a declarat Claudiu Dragan, oficial al celor de la UTA Arad, la Ora exacta in sport. 

ARTICOLE PE SUBIECT
Modifică setările cookies
Don’t miss out on our news and updates! Enable push notifications
Get notifications about important news!