Norvegia, noua campioana olimpica la handbal feminin

Beijing 2008 Handbal Jocurile Olimpice Norvegia JO 2008
Data publicarii: Sambata 23 August 2008, 12:07
Data actualizarii: Sambata 23 August 2008, 12:50
Echipa Norvegiei a batut selectionata Rusiei in finala turenului de handbal feminin de la JO din Beijing reusind sa castige pentru prima data in istorie titlul olimpic.

Norvegia a castigat finala turneului de handbal feminin de la Jocurile Olimpice de la Beijing. Scandinavele au reusit sa invinga Rusia cu scorul de 34 - 27 (18 - 13). Norvegia a ajuns in finala dupa o partida de foc cu Coreea de Sud pe care a reusit sa o bata la numai un gol diferenta, marcat in ultima secunda a partidei, pe cand Rusia a eliminat in semifinale Ungaria.

Nordicele au facut un meci foarte bun cu favorita numarul unu a turneului reusind inca din minutul 8 sa se distanteze la sapte goluri (8-1) iar in minutul 15 reusind sa se distanteze chiar si la zece goluri de rusoaice.

Medalia de bronz a fost castigata de Coreea de Sud care a reusit sa invanga Ungaria in finala mica cu scorul 33-28 (13-15)

In lupta pentru locurile 5-6 Franta a reusit sa se impuna in fata Chinei scor 31-23 (15-10) pe cand Romania a reusit sa se claseze pe pozitia a saptea a clasamentului reusind sa invinga Suedia cu scorul 34-30 (17-15).