Ronaldinho, umilit de Messi! Argentina 3-0 Brazilia

Beijing 2008 Jocurile Olimpice Lionel Messi Ronaldinho JO 2008
Data publicarii: Marti 19 August 2008, 12:48
Data actualizarii: Marti 19 August 2008, 17:57

Duelul celor mai spectaculosi jucatori de pe planeta s-a sfarsit tragic pentru brazilieni. Argentina a invins cu 3-0 in semifinalele Jocurilor Olimpice de la Beijing.

Argentina a batut-o mar pe rivala de moarte, Brazilia, cu 3-0 si joaca in finala de la Jocurile Olimpice cu Nigeria.

Doua goluri marcate Aguero si unul de Riquelme au fost de ajuns ca Brazilia sa temine in genunchi acest meci.

Nervosi, brazilienii nu au terminat meciul in 11 oameni, dupa ce Thiago Neves si Lucas au fost eliminati.

VEZI ECHIPELE DE START

ARGENTINA: Romero - Zabaleta, Garay, Pareja, Monzón - Riquelme, Gago, Mascherano, Di María - Messi, Kun Agüero

BRAZILIA: Renan - Rafinha, Alex Silva, Breno, Marcelo - Hernanes, Diego, Lucas, Ronaldinho -  Jo, Sobis

minutul 84 Thiago Neves a fost eliminat de la brazilieni, dupa un fault de la spate

minutul 75 Riquelme marcheaza din penalty pentru Argentina

minutul 65 marcheaza Brazilia dar golul este anulat pe motiv de offside

minutul 58 Aguero marcheaza din nou pentru Argentina

minutul 51 Aguero gol pentru Argentina

minutul 46 - Inceputul reprizei secunde

minutul 45 - Finalul primei reprize

minutul 42 - Hernanes suteaza puternic de la peste 20 de metri insa peste spatiul portii

minutul 34 - Sobis a reluat, cu capul, pe langa poarta braziliana

minutul 31 - Cartonas galben, Hernanes, pentru un fault la Messi. Riquelme executa lovitura libera din marginea careului de 16 metri dar loveste zidul

minutul 30 - Corner pentru Argentina, respins de apararea imediata, apoi un sut al lui Gago a fost blocat, ca la hochei, de mijlocasul brazilian la inchidere.

minutul 27 - Messi a incercat un numar personal, dar a fost oprit, cu mari emotii, pe linia de 16 metri.

minutul 22 - Lovitura libera Brazilia, de pe partea dreapta; executa Ronaldinho... centrare respinsa de apararea imediata a pumelor

minutul 20 - Lovitura libera Messi de la 20 m, Renan prinde cu siguranta

minutul 19 - Cartonas galben, brazilianul Breno este atentionat cu cartonasul galben de catre arbitru

minutul 16 - Corner Riquelme, Renan prinde cu siguranta in suprafata de protectie.

minutul 13 - Sergio Aguero, patrunde in careul brazilienilor, dribleaza catre interior, sut cu stangul in plasa laterala; mare ocazie!

minutul 12 - Cursa Rafinha pe partea dreapta, sut-centrare extrem de periculos, dar mingea iese in aut de poarta.

minutul 2 - O prima ocazie pentru brazilieni, dar faza a fost oprita pentru ofsaid.