Zlatan Ibrahimovic s-a accidentat din nou. Cu ce probleme se confruntă acum suedezul

Zlatan Ibrahimovic AC Milan Serie A Italia Zlatan Ibrahimovic
Data publicarii: Joi 30 Martie 2023, 18:02
Data actualizarii: Joi 30 Martie 2023, 18:01

„Leul” a fost în lotul Suediei pentru „dubla” cu Belgia (0-3) și Azerbaijan (5-0), din preliminariile pentru Campionatul European din 2024.

Zlatan Ibrahimovic a evoluat, însă într-o singură partidă. „Leul” de la AC Milan a fost introdus în minutul 73 în locul lui Alexander Isak, în eșecul usturător al suedezilor cu Belgia, scor 0-3.

În urma escapadei de la naționala Suediei, italienii de la Tuttomercatoweb au scris că Zlatan Ibrahimovic s-a accidentat, iar luna aprilie este „la risc” pentru atacantul „rossonerilor”.

Aceeași sursă a indicat faptul că „leul” a suferit o leziune a coapsei, iar starea sa va fi evaluată din săptămână în săptămână de către echipa medicală a celor de la AC Milan.

Pentru „rossoneri”, urmează meciul cu Napoli de duminică (2 aprilie), confruntarea cu Empoli (7 aprilie) și turul din sferturile de finală ale Ligii Campionilor cu Napoli (12 aprilie).

Colosul Zlatan. Reacția lui Ibrahimovic după ce a stabilit un nou record la preliminariile EURO 2024

Oaspeții au reușit să se impună categoric cu 3-0 pe „Friends Arena” din Solna, în fața a aproximativ 50.000 de oameni care au venit să urmărească meciul din prima rundă a calificărilor pentru Campionatul European din 2024.

În minutul 73, Zlatan Ibrahimovic l-a înlocuit pe Alexander Isak, iar asta l-a făcut pe starul suedez să devină cel mai în vârstă jucător care a evoluat la preliminariile unui european. Cu „leul” în teren, Suedia a mai încasat un singur gol.

După meci, vârful a exprimat faptul că își dorește să joace în continuare fotbal și că, atât timp cât cei de la AC Milan îl țin la echipă, va fi fericit.

„Vreau să continui să evoluez, bineînțeles, dacă mă simt bine, că asta e prioritatea mea. Mă simt foarte bine și la Milan. Dacă vor să mă păstreze, eu sunt fericit. Sunt disponibil”, a spus Zlatan Ibrahimovic, potrivit jurnalistului sportiv, Fabrizio Romano.