Luciano Spalletti AC Milan Istvan Kovacs Napoli Rafael Leao Italia
Data publicarii: Joi 13 Aprilie 2023, 00:48
Data actualizarii: Joi 13 Aprilie 2023, 00:47

Istvan Kovacs a arbitrat meciul AC Milan - Napoli 1-0, din sferturile de finală ale Ligii Campionilor, însă nu a avut o seară deloc ușoară.

Unicul gol al meciului de pe San Siro a fost marcat de Ismael Bennacer, în minutul 40. Arbitrul român l-a eliminat pe Andre Zambo Anguissa, în minutul 74, pentru cumul de cartonașe galbene, iar patru minute mai târziu l-a avertizat și pe fundașul sud-coreean Min-Jae Kim pentru proteste. Ambii jucători ai lui Napoli vor fi suspendați la meciul retur.

Luciano Spalletti critică deciziile lui Istvan Kovacs după Milan - Napoli 1-0

După meci, Luciano Spalletti s-a arătat deranjat de anumite decizii ale lui Istvan Kovacs. Antrenorul lui Napoli consideră că eliminarea lui Anguissa a fost nedreaptă și reclamă faptul că Rafael Leao, jucătorul lui AC Milan, nu a fost sancționat pentru un gest nesportiv din prima repriză, când a distrus fanionul după o ratare.

"Orice absență este importantă, dar avem jucători care îi pot înlocui. Ne pare rău că nu îl vom avea pe Anguissa, însă, din punctul meu de vedere, nu este corect că a fost elimininat. Dacă tot vorbim de asemenea gesturi, să vorbim despre fanionul lovit de Leao. Acum putem să mergem să le spunem copiilor că e în regulă să lovești fanionul pentru că nu se va întâmpla nimic, nu?

Felicit echipa pentru modul în care a încercat să egaleze, chiar și în inferioritate numerică. Îl felicit și pe Maignan pentru parada din finalul meciului", a spus Luciano Spalletti, la microfonul Sky.

Ce au spus Fabio Cannavaro și Alessandro Costacurta despre Istvan Kovacs

Fostul fundaș Fabio Cannavaro, câștigător al Balonului de Aur în 2006, spune că Istvan Kovacs a trecut prea ușor cu vederea anumite faulturi din startul meciului, iar ulterior a scos de prea multe ori cartonașul galben din buzunar.

"Arbitrul nu a acordat deloc cartonașe la început, apoi a dat prea multe. Napoli iese din acest meci cu două absențe importante", a spus Fabio Cannavaro, după meci, potrivit TMW.

Alessandro Costacurta, fostul mare fundaș al lui Milan, a remarcat și el faptul că Istvan Kovacs a tratat total diferit cele două reprize.

"Meciul a fost echilibrat, se putea întâmpla orice la finalul primei reprize. Am văzut un meci intens, de nivel european.

Chestiunea absurdă este că Napoli nu a încercat să facă fault la golul lui Milan. O eroare gravă, mai ales că arbitrul nu arăta deloc galbene până la momentul respectiv, dându-le șansa jucătorilor să faulteze", a spus Costacurta, la Sky Sport.

• Istvan Kovacs a arătat un singur cartonaș galben în prima repriză, lui Piotr Zielinski, în minutul 38. În actul secund, românul a scos de opt ori cartonașul din buzunar.
  • Returul Napoli - Milan se joacă marți, 18 aprilie, de la ora 22:00.