„O seară mizerabilă!” / „Arbitru de rahat!” Istvan Kovacs, criticat dur după AC Milan - Napoli din sferturile UEFA Champions League

Istvan Kovacs AC Milan Napoli uefa champions league Liga Campionilor
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Joi 13 Aprilie 2023, 00:17
Data actualizarii: Joi 13 Aprilie 2023, 00:22

AC Milan și Napoli s-au duelat în prima manșă a sferturilor de finală UEFA Champions League, scor 1-0.

„Rossonerii” s-au impus datorită golului marcat de Bennacer, în minutul 40, din pasa lui Rafael Leao. Partida a fost condusă de la centru de Istvan Kovacs și dacă până acum arbitrului român nu i-au fost făcute reproșuri pentru prestațiile anterioare din Champions League, de această dată a fost dur criticat.

Românul a decis să nu îl sancționeze pe Rafael Leao după ce a distrus steagul de la corner, stârnind indignare în rândul fanilor lui Napoli. Kovacs a acordat nu mai puțin de nouă cartonașe galbene în meci, trei pentru gazde, unul și lui Pioli, și șase pentru Napoli. „Centralul” i-a arătat al doilea galben lui Anguissa, stârnind și mai multă furie din partea jurnaliștilor și a fanilor italieni.

Critici pentru Istvan Kovacs după AC Milan - Napoli

„Istvan Kovacs este unul dintre arbitrii de top ai Europei, însă a avut o seară mizerabilă. Arbitrajul, în realitate, a fost extrem de tendențios și părtinitor. Al doilea galben la Anguissa a fost acordat lejer și în timp ce poți contesta asta, per total, a favorizat în stil mare gazdele.

Totul a început când nu i-a dat cartonaș galben lui Rafael Leao după ce a distrus steagul de la corner. De atunci, a refuzat să îi avertizeze pe jucătorii lui Milan și a arătat o tonă de galbene jucătorilor lui Napoli.

Urăsc să văd așa ceva. Ruinează un meci încântător. Acum îi arată galben lui Min-Jae Kim, care îl suspendă pentru retur. Îmi cer scuze, dar acesta este un arbitraj extrem extrem de sărac”, a scris jurnalistul Kyle Bonn.

„Nu ar fi capabil să arbitreze nici măcar un meci de duminică la Oratorio”, a scris Damiano Er Faina.

„Felicitări domnului Kovacs, care și-a arătat preferințele încă din startul meciului. Sperăm să nu mai pui piciorul vreodată pe un teren de joc, arbitru de rahat!”, au scris fanii lui Napoli din Franța.

„Anguissa a ajuns la minge și Theo s-a izbit de el. Chiar și comentatorii spun de cât de influențat este arbitrul de fanii lui Milan. E absolut patetic la acest nivel”, au scris SSCNapoiiNews.