VIDEO Lazio - CFR Cluj 1-0. Immobile a marcat unicul gol al partidei pe Olimpico. Ardelenii păstrează speranțe pentru retur

Lazio - CFR Cluj alessio romagnoli Lazio Italia
Data publicarii: Joi 16 Februarie 2023, 23:55
Data actualizarii: Joi 16 Februarie 2023, 23:57

Lazio a câștigat cu 1-0 duelul cu CFR Cluj de pe Stadio Olimpico. Meciul a fost transmis LIVE pe PRO ARENA și VOYO.

Ciro Immobile a marcat unicul gol al partidei în prelungirile primei reprize. Chiar și așa, CFR Cluj păstrează șanse pentru returul din Gruia, programat pe 23 februarie, și care poate fi urmărit pe PRO ARENA și VOYO.

Lazio - CFR Cluj 1-0

Minutul 90+4: FINAL DE MECI!

Minutul 90: Patru minute de prelungire pentru această partidă.

Minutul 82: Dan Petrescu forțează pe acest final de meci! Îl înlocuiește pe Yeboah cu Janga.

Minutul 60: O nouă șansă pentru Lazio! Felipe Anderson reia cu cpaul o minge centrată din corner, dar nu nimerește poarta lui Scuffet.

Minutul 55: Ocazie pentru Lazio! Milinkovic-Savic reia din afara careului, dar Scuffet este atent și reușește să rețină.

Minutul 49: Ocazie pentru CFR Cluj! Yuri reia cu capul o minge centrată de pe partea dreaptă, dar nu nimerește spațiul porții lui Lazio. E prima ocazie a campioanei României din această repriză secundă.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+5: PAUZĂ pe Stadio Olimpico! Lazio e în avantaj, 1-0 cu CFR Cluj.

Minutul 45+4: GOOOL Lazio! Ce execuție! Felipe Anderson îl servește perfect din lovitură liberă pe Ciro Immobile, golgheterul italienilor, care reia din prima și deschide scorul pe Olimpico.

Minutul 45: Krasniqi execută primul corner al CFR-ului din această repriză, dar Maximiano iese și reține.

Minutul 44: Ocazie pentru Lazio! Milinkovic-Savic trage slab pe jos, la colțul scurt, dar Scuffet reușește să rețină fără probleme. A fost a doua ocazie a italienilor din această repriză. Prima a fost bifată tot de mijlocașul sârb.

Minutul 41: Boateng vede cartonașul galben, după un fault dur la mijlocul terenului.

Minutul 19: Krasniqi execută lovitura liberă din preajma careului, dar trimite mult peste poarta lui Maximiano.

Minutul 15: ROȘU pentru Lazio! O ”cascadă” de driblinguri a lui Krasniqi s-a încheiat cu un fault al lui Patric. Centralul partidei l-a trimis direct la vestiare pe fundașul italienilor.

Minutul 8: Intervenție fabuloasă a lui Scuffet! Hysaj centrează în careu, Muhar sare pe sub minge, iar Milinkovic-Savic reușește să preia. Sârbul șutează puternic, dar portarul CFR-ului reușește să respingă cu piciorul.

Minutul 5: O primă ocazie pentru CFR Cluj! Krasniqi avansează spre careul advers și încearcă un șut de la distanță, cu interiorul, dar mingea trece pe lângă poarta lui Maximiano.

Minutul 1: Fluier de start pe Stadio Olimpico din Roma!

UPDATE 21:35: Neluțu Varga a făcut deplasarea la Roma pentru meciul cu Lazio din primăvara Conference League. Patronul CFR-ului este gata să ”umble la seif” dacă echipa sa va reuși să producă o surpriză pe Stadio Olimpico.

UPDATE 21:20: Zona media de la Stadio Olimpico este cu adevărat impresionantă. Nu lipsesc ”tricourile” din carton cu numele fiecărui jucător de la Lazio. Evident, apare și Ștefan Radu.

UPDATE 21:00: Edi Iordănescu a ajuns la Stadio Olimpico alături de Ștefan Radu, care nu va juca în această partidă din cauza unei accidentări. Dacă selecționerul României a oferit o scurtă declarație reporterilor români prezenți la Roma, fundașul lui Lazio și-a văzut de drum.

„Mai devreme am venit cu el, e un fotbalist deosebit, un caracter extrem de frumos. Îmi pare rău pentru echipa națională a României că nu a avut mai multă parte de el”, a spus Edi Iordănescu.

• Lazio: Maximiano - Lazzari, Casale, Patric, Hysaj - Milinkovic-Savic, Marcos Antonio, Vecino - Felipe Anderson, Immobile, Zaccagni
  • Rezerve: Provedel, Pellegrini, Magro, Pedro, Luis Alberto, Cancellieri, Cataldi, Mario Gila, Bertini, Marusic, Basic
  • CFR Cluj: Scuffet - Manea, Yuri, Burcă, Camora - Deac, Boateng, Muhar, Krasniqi - Yeboah, Birligea
  • Rezerve: Bălgrădean, Billong, Malele, Petrila, Țîru, Hoban, Janba, Kolinger, Bordeianu, Cvek, Braun, Fica

Lazio a primit o lovitură înainte de ”dubla” cu CFR Cluj. Fundașul Alessio Romagnoli (28 de ani) a suferit o accidentare la ultimul meci din campionat, pierdut cu 0-2 în fața celor de la Atalanta

Potrivit Football-Italia, primele verdicte ale medicilor arată că fundașul italian va avea nevoie de o perioadă de recuperare de cel puțin trei săptămâni. Asta ar însemna că va rata atât meciul de la Roma, cât și pe cel din Gruia.

Pe lângă Romagno, Maurizio Sarri nu se poate baza nici pe Ștefan Radu, de asemenea accidentat.

Marcel Pușcaș, despre CFR Cluj - Lazio (PRO ARENA și VOYO)

Întrebat ce șanse ar avea CFR Cluj pentru ”dubla” din primăvara europeană, Marcel Pușcaș a răspuns imediat. Președintele de la FCU Craiova nu crede că echipa lui Dan Petrescu poate trece în faza următoare a competiției.

„Pe italieni, dacă vrei să-i prinzi, poți să-i prinzi prin august sau septembrie. Ei încep mai târziu pregătirea de vară, dar acum, când sunt în plină competiție și în campionat... șansa porcului de Crăciun, cred. Există șanse, că e fotbal, mingea e rotundă.

Dar greu de tot, și până la urmă încerc să fiu realist, nu-mi place să fac pe patriotul doar de dragul de a impresiona... ce merite am avea noi ca să ajungem într-o fază superioară față de Lazio sau de o echipă italiană?”, a spus Marcel Pușcaș, la emisiunea Ora Exactă în Sport.