Italienii nu îl iartă pe Vlad Chiricheș după meciul cu Fiorentina. Ce notă a primit căpitanul României

Vlad Chiriches Sassuolo Italia
Data publicarii: Duminica 19 Decembrie 2021, 16:40
Data actualizarii: Duminica 19 Decembrie 2021, 16:44
Sassuolo, echipa lui Vlad Chiricheș, a remizat pe terenul Fiorentinei, scor 2-2, în runda a 18-a din Serie A.

Chiricheș a fost integralist, iar Sassuolo a avut o primă repriză excelentă, Scamacca și Frattesi reușind să marcheze și să aducă un avantaj de două goluri la pauză.

Chiricheș, criticat după Fiorentina - Sassuolo 2-2

În partea secundă, Fiorentina a reușit să revină. În minutul 51, Dusan Vlahovic a rămas remarcat, Chiricheș n-a reușit să intercepteze, iar sârbul a înscris golul său cu numărul 16 în acest sezon de Serie A, fiind lider în clasamentul golgheterilor. Gazdele au obținut egalarea în minutul 61, după o fază prelungită de atac, când Lucas Torreira a împins mingea în plasă din câțiva metri. Fiorentina a rămas în inferioritate numerică din minutul 68, când Biraghi a văzut al doilea galben, dar Sassuolo nu a reușit să revină în avantaj.

Vlad Chiricheș, care a văzut un cartonaș galben în minutul 54, nu s-a ridicat la cel mai înalt nivel și a primit nota 5 după partida de pe Stadio Artemio Franchi, cea mai mică din echipa sa. Jurnaliștii italieni de la TuttoMercatoWeb susțin că fundașul naționalei României a fost veriga slabă a apărării lui Sassuolo.

"Cu siguranță cel mai puțin strălăcuitor dintre cei patru din defensivă. A fost confuz de la începutul meciului și aproape de fiecare dată au fost probleme când Fiorentina a atacat în zona lui. De asemenea, a participat la neînțelegerea care a dus la golul marcat de Vlahovic", a scris sursa citată.

Pentru Chiricheș a fost meciul cu numărul 15 jucat în acest sezon de Serie A. Sassuolo ocupă poziția 10, cu 24 de puncte.

În acest an, Sassuolo va mai juca o singură partidă, pe 22 decembrie, împotriva celor de la Bologna.