Drama prin care a trecut un fotbalist din Serie A! "Imi era teama ca daca adorm, nu ma mai trezesc!" Ce a patit jucatorul Atalantei

Ilicic Atalanta Italia Serie A Italia Drama prin care a trecut Ilicic! "Imi era teama ca daca adorm, nu ma mai trezesc!" Ce a patit fotbalistul Atalantei
Data publicarii: Miercuri 24 Februarie 2021, 21:19
Data actualizarii: Joi 25 Februarie 2021, 00:48

Josip Ilicic este unul dintre cei mai buni oameni din atacul Atalantei.

Atacantul italienilor devenea eroul echipei dupa ce a reusit sa marcheze 4 goluri in victoria Atalantei impotriva Valenciei, scor 4-3, partida care i-a asigurat prezenta in sferturile UEFA Champions League.

El vine dupa o perioada dificila, toti din echipa stiind ca este un tip sensibil. Ilicic a aflat ca sufera de o inflamatie a nodulilor limfatici, iar lucrul asta i-a dat fiori. El si-a amintit de ce a patit fostul sau coleg de la Fiorentina, Davide Astori, care a decedat pe 4 martie 2018, inainte unei partide cu Udinese, intr-o camera de hotel.

"A urmat o perioada in care m-am gandit mult la Davide, imi era teama ca daca adorm nu ma mai trezesc, ca nu-i voi mai vedea niciodata pe cei dragi", a dezvaluit atunci Ilicic.

Pandemie de coronavirus si focarul de le Bergamo l-au afectat si mai mult. Imaginile cu sicriele si sirenele ambulantelor l-au deprimat si a cerut permisiunea sa se refugieze in Slovenia.

Atacantul nu a jucat nici in sferturile de finala din Champions League contra lui PSG, si nici la inceputul sezonului din Serie A. Josip Ilicic si-a amintit si de faptul ca tatal lui a decedat cand avea doar 7 luni, dar si experientele din perioada conflictului din Iugoslavia, cand a plecat in Slovenia.

Inaintea meciului din Champions League impotriva lui Real Madrid, Gian Piero Gasperini, antrenorul Atalantei, a declarat ca Ilicic este gata de joc.

"Ilicic si-a revenit, a depasit toate problemele", a spus antrenorul italienilor.