Viorel Moldovan l-a luat tare pe Cristiano Bergodi: ”Asta m-a deranjat!”

Viorel Moldovan Cristiano Bergodi Rapid Superliga Viorel Moldovan
Data publicarii: Duminica 31 Martie 2024, 13:07
Data actualizarii: Duminica 31 Martie 2024, 13:07

Rapid a fost învinsă în Bănie de Universitatea Craiova cu scorul de 2-1, în etapa a doua din play-off-ul SuperLigii României.

Giuleștenii au condus cu 1-0 în Bănie, dar golurile marcate de Ștefan Baiaram și Alexandru Mitriță au întors soarta partidei, iar trupa lui Ivaylo Petev a rămas pe locul doi, cu 31 de puncte.

După meci, Viorel Moldovan, fost antrenor și jucător la Rapid, a tras concluziile și s-a arătat deranjat de una dintre deciziile luate de Cristiano Bergodi.

Viorel Moldovan îl critică pe Cristiano Bergodi

Fostul mare internațional nu înțelege de ce Jayson Papeau a fost înlocuit în minutul 57 cu Claudiu Petrila, care, spune el, nu a adus un mare plus în jocul echipei.

„Pe mine m-a deranjat schimbarea asta cu Papeau. A avut galben și ți-a fost frică să nu ia al doilea galben. Dar era singurul jucător de atac care ți-a mai creat panică și ți-a făcut diferența unu contra unu.

Executant de lovituri libere, a mai dat o centrare la corner, chiar dacă în prima repriză a avut niște momente pe care nu le-a jucat corect. A fost egoist sau a ales decizii proaste. A fost cel mai periculos jucător al Rapidului. Petrila nu a făcut mare lucru”, a spus Viorel Moldovan, la Prima Sport.

Universitatea Craiova - Rapid 2-1

Funsho Bamgboye a deschis scorul în minutul 48, în urma assist-ului provenit de la Jayson Papeau, care a fost însă înlocuit la doar nouă minute după ce a pasat decisiv.

Ștefan Baiaram a restabilit egalitatea în minutul 59, iar Alexandru Mitriță a înscris golul victoriei în minutul 66, după ce a fructificat elegant o lovitură de la 11 metri.

În urma victoriei, Universitatea Craiova s-a apropiat la patru lungimi de liderul FCSB, care are un meci în minus, în timp ce Rapid a rămas la opt lungimi în spatele roș-albaștrilor.