napoli - inter milano Inter Milano Napoli Italia
Data publicarii: Luni 22 Ianuarie 2024, 23:40
Data actualizarii: Luni 22 Ianuarie 2024, 23:40

Inter Milano a câștigat Supercupa Italiei după o finală dramatică disputată împotriva lui Napoli, în Arabia Saudită, scor 1-0.

Milanezii, câștigători ai Cupei Italiei în sezonul precedent, au reușit să câștige trofeul pentru al doilea an la rând.

Inter Milano a câștigat Supercupa Italiei!

Campioana Italiei a rămas în zece oameni din minutul 60 la Riyadh, iar Inter a dat lovitura în minutul 90+1 cu reușita lui Lautaro Martinez.

Pentru Inter, acesta este cel de-al șaptelea trofeu al Supercupei Italiei din istoria clubului, după cele câștigate în sezoanele 1989-1990, 2005-2006, 2006-2007, 2008-2009 și 2021-2022.

De partea cealaltă, Napoli rămâne cu două Supercupe, câștigate în 1990-1991 și 2014-2015.

În campionat, Inter Milano este pe locul doi, cu 51 de puncte, la un puncte distanță de liderul Juventus, cu un meci în minus.

Campioană în sezonul predecent după 33 de ani, Napoli este în acest sezon abia pe locul nouă în Serie A, cu 31 de puncte, la 20 de puncte distanță de liderul Inter Milano și la trei puncte distanță de locurile care asigură prezența în UEFA Champions League.