Ciprian Tătărușanu să fie de vină? Stefano Pioli, verdict clar după meciul dezastruos făcut de AC Milan

AC Milan Ciprian Tatarusanu Serie A Stefano Pioli Italia
Data publicarii: Duminica 29 Ianuarie 2023, 16:35
Data actualizarii: Duminica 29 Ianuarie 2023, 16:35

„Rossonerii” au pierdut cu 2-5 în fața celor de la Sassuolo, în etapa cu numărul 20 din Serie A.

Înfrângerea lui AC Milan cu Sassuolo este al doilea eșec consecutiv în campionat. În etapa precedentă, trupa lui Stefano Pioli a pierdut cu Lazio, tot la scor, 0-4. Mai mult, „rossonerii” nu au mai câștigat în Serie A de cinci etape, de la victoria cu 2-1 în fața Salernitanei.

La finalul jocului, Stefano Pioli a vorbit despre șansele la titlu pe care le mai are campioana en-titre, evidențiind faptul că AC Milan nu mai are nicio șansă să câștige pentru a doua oară la rând Scudetto și că s-a resemnat, iar elevii săi vor lupta pentru un loc în grupele Champions League.

„Acum trebuie să reacționăm. Probabil nu vom mai câștiga Scudetto din nou, ne vom lupta așadar pentru Champions League și avem oportunitatea să obținem asta din nou”, au fost cuvintele lui Stefano Pioli, potrivit Tuttomercatoweb.

Napoli are deja un avans de 12 puncte față de gruparea de pe San Siro, iar dacă rossonerii vor pierde și napoletanii vor câștiga meciul cu AS Roma, atunci avantajul va fi de 15 puncte. În 19 meciuri, Tătărușanu a încasat 30 de goluri în poarta lui AC Milan, în toate competițiile.

Ciprian Tătărușanu, desființat de presa din Italia după ce a încasat cinci goluri: ”Să fie dat afară imediat!” / ”E fost jucător”

Portarul român a încasat trei goluri într-un interval de doar 11 minute în prima repriză. Oaspeții au continuat ”asediul” și după pauză, când au mai înscris de două ori. După meci, presa din Italia a fost mai dură ca oricând la adresa lui Tătărușanu, care nu a primit ”note de trecere” pentru prestația sa.