Meciul 990: Lazio a castigat Supercupa Italiei: Inter 1-2 Lazio! VEZI rezumat!

Data publicarii: Sambata 08 August 2009, 14:30
Data actualizarii: Duminica 09 August 2009, 23:16

Radu Stefan a castigat batalia cu Chivu din SuperCupa Italiei, jucata pentru a 4-a oara in istorie in strainatate. Daca fostul dinamovist a ramas pe banca lui Lazio, capitanul nationalei - Chivu a jucat tot meciul la Inter. Lazio a castigat cu 2-1 pe celebrul stadion Cuib de Pasare din Beijing.

90.000 de fani au asistat la un spectacol total la Beijing la SuperCupa Italiei dintre campioana, Inter Milano si detinatoarea Cupei, Lazio. Cu Chivu pe teren tot meciul, Inter a ratat in disperare - brazilianul adus de la Bayern, Lucio a fost cel mai ghinionist om al lui Mourinho. Cu Radu Stefan doar rezerva, Lazio a lovit pe contraatac - fostul om al lui Mircea Lucescu la Sahtior, brazilianul Matuzalem a deschis scorul cu noroc in minutul 63.

Veteranul Tomasso Rocchi a dublat avantajul lui Lazio 4 minute mai tarziu cu un lob de mare efect. Noul star din atacul lui Inter, camerunezul Eto'o i-a dat sperante lui Mourinho - a marcat primul sau gol pentru campioana Italiei si a redus din diferenta. Inter a mai marcat odata, dar golul lui Milito a fost anulat pentru off side la acelasi Eto'o.

Pe final, Chivu a luat galben dupa ce a placat ca la rugby un adversar. S-a terminat Inter - Lazio 1-2 si echipa din capitala Italiei a castigat pentru a 3-a oara in istorie SuperCupa, performanta pentru care va incasa cel putin 2 milioane si jumatate de euro.

Echipele de start!

Inter: 12 Julio Cesar; 13 Maicon, 6 Lucio, 26 Chivu, 4 Zanetti; 11 Muntari, 19 Cambiasso, 8 Thiago Motta; 5 Stankovic; 22 Milito, 9 Eto'o;

Lazio: 86 Muslera; 2 Lichtsteiner, 13 Siviglia, 87 Diakitè, 11 Kolarov; 32 Brocchi, 33 Baronio, 5 Mauri; 8 Matuzalem; 9 Rocchi, 10 Zarate;

INFO MECI:

Meciul 990 pe www.sport.ro / Jose Mourinho ii arunca in atac pentru meciul din Supercupa cu Lazio pe Milito si Eto'o!

Portughezul a testat la antrenamentul de vineri seara un 4-3-2-1 cu Maicon-Lucio-Chivu-Zanetti in fata lui Julio Cesar; Cambiasso in fata apararii, Muntari si Thiago pe flancuri si Stankovic in spatele cuplului Milito-Eto’o.

Echipa lui Ballardini nu se teme sa ajunga la penaltyuri - varianta de care Mourinho nici nu a vrut sa auda. Antrenorul lui Lazio spune ca niciuna din echipe nu va fi avantajata daca meciul ajunge in prelungiri sau la loviturile de departajare.

"Atat noi cat si Inter suntem la inceputul perioadei de pregatire si niciuna din echipe nu va fi avantajata daca meciul nu se termina dupa cele 90 de minute de joc", spune Ballardini.

Ballardini a folosit la antrenamentul de ieri un 4-4-2 cu Muslera, Lichtsteiner, Diakite (sau Cribari), Siviglia, Kolarov; Dabo (sau Baronio), Brocchi, Mauri, Matuzalem (sau Foggia), Rocchi, Zarate.