VIDEO EXCLUSIV România - Serbia 26-20. Victorie mare pentru tricolore la Trofeul Carpați! Neagu & Co pot câștiga sâmbătă competiția dacă bat Spania

Data publicarii: Vineri 30 Septembrie 2022, 21:37
Data actualizarii: Vineri 30 Septembrie 2022, 21:49

Sâmbătă vor avea loc ultimele dispute, de la orele 17.30 şi 20.00, între Serbia – Austria, respectiv România – Spania, LIVE pe Pro Arena și VOYO.

România - Serbia 26-20 (11-10)

Cu o apărare agresivă, care a lăsat rar culoare spre poarta excelent apărată de Daciana Hosu, naţionala României a învins, vineri, reprezentativa Serbiei, scor 26-20 (11-10), în cea de-a doua zi a Trofeului Carpaţi, competiție găzduită de Bistriţa.

La linia de 9 metri Bianca Bazaliu și Sorina Grozav au dictat ritmul, Mădălina Zamfirescu a ordonat cu luciditate atacurile României, iar pentru Florentin Pera succesul cu Serbia e primul din cariera de selecționer.

Tot vineri, în primul meci al zilei, Spania - Austria, scor 32-27 (15-12).În prima zi a turneului s-au înregistrat rezultatele: Spania - Serbia, scor 28-30 (17-16) şi România – Austria 32-32 (16-15).

VIDEO România - Serbia 26-20

Min.60 România - Serbia 26-20 Final de meci la Bistrița, cu România în atac, dar și cu o paradă a Dacianei Hosu.

Min.54 România - Serbia 25-18 Seraficeanu și Sorina Grozav fac șah-mat defensiva Serbiei.

Min.46 România - Serbia 20-15 Antrenorul Serbiei a cerut time-out. România evoluează două minute în inferioritate numerică. Au impresionat Bianca Bazaliu și Sorina Grozav, aflate într-o excelentă dispozițe de a arunca de la distanță. Și defensiva pare mult mai sigură în comparație cu cea etalată ieri, în 32-32 cu Austria.

Min.42 România - Serba 18-14 Sorina Grozav aruncă precis din lovitură de la 7 metri.

Min.40 România - Serbia 16-13 Bianca Bazaliu înscrie cu o aruncare devastatoare, sub transversală, de la 9 metri. Tot Bazaliu punctează pentru 17-13.

Min.38 România joacă cu om în minus după eliminarea pentru două minute a Biancăi Harabagiu.

Min.35 România - Serbia 15-12 Angajată ideal, Lorena Ostase marchează de pe pivot.

Min.34 România - Serbia 13-11 Harabagiu și Sorina Grozav punctează pentru tricolore și România se desprinde la două lungimi.

Min.31 România - Serbia 11-11 România a început în atac în actul secund cu formula: Hossu - Seraficeanu, Grozav, Zamfirescu, Ostase, Bazaliu, Dincă

A început repriza secundă!

Minutul 30: România - Serbia 11-10. Serbia a încheiat în atac prima repriză, dar ”tricolorele” au scăpat cu fața curată. Ostase plecase pe contraatac și putea majora diferența în ultima secundă.

Minutul 8: România - Serbia 3-3! Cristina Neagu transformă o lovitură de la șapte metri.

Minutul 1: Start de meci în România - Serbia!

România se pregăteşte pentru EHF EURO 2022, care va avea loc în perioada 4-20 noiembrie, în Slovenia, Macedonia de Nord şi Muntenegru, tricolorele urmând să joace în Grupa C, alături de puternicele echipe ale Franţei, Olandei şi de Macedonia de Nord.

Naţionala României va participa pentru a 14-a oară la turneul final al CE, iar ediţia din 2022 va avea loc între 4 şi 20 noiembrie şi va fi găzduită de oraşele Ljubljana, Celje, Skopje şi Podgorica.

Austria - Spania 27-32, la Trofeul Carpați

Minutul 60: Final! Austria - Spania 27-32. Deși scorul era egal cu opt minute înainte de final, ibericele au dominat pe final și au obținut o victorie clară.

Minutul 50: Austria - Spania 25-26. Revenire spectaculoasaă a Austriei, care se apropie la un gol cu 10 minute înainte de final. Ibericele nu s-au trezit nici după time-out.

Minutul 40: Austria - Spania 18-20. Elevele lui Herbert Muller au o circulație mult mai bună a mingii în această repriză secundă și reușesc să se apropie la două goluri pe tabelă.

Minutul 31: Începe repriza secundă!

Minutul 30: Pauză! Austria - Spania 12-15. Austriecele gestionează mai bine finalul primei reprize, profită de o nouă eliminare de două minute a adversarelor și reușesc să reducă din handicap.

Minutul 20: Austria - Spania 4-9. Austriecele irosesc două dintre cele trei lovituri de la 7 metri, nu profită nici de eliminarea de două minute din tabăra adversarelor, iar ibericele se distanțează la cinci goluri, moment în care Herbert Muller cere time-out.

Minutul 10: Austria - Spania 2-6. Ibericile își confirmă statutul de favorite și se distanțează rapid pe tabelă în sala din Bistrița.

Minutul 1: Începe meciul!

În prima zi a turneului Serbia a trecut de Spania, scor 30-28, iar România a obținut un rezultat de egalitate cu Austria.

Vineri sunt programate meciurile Austria - Spania (17:30) şi România - Serbia (20:00).