VIDEO EXCLUSIV S-au stabilit semfinalele Final Four-ului Cupei României la handbal masculin. Tragerea la sorți a fost în direct pe Sport.ro

tragere la sorti Cupa Romaniei Cupa Romaniei handbal masculin Final Four Cupa Romaniei Handbal Masculin Handbal
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Miercuri 03 Mai 2023, 11:30
Data actualizarii: Miercuri 03 Mai 2023, 11:53

Evenimentul a avut loc la Hotel Caro din București și a fost transmis în format LIVE pe www.sport.ro și pe Facebook Sport.ro.

Echipele de handbal masculin CSU Suceava - CSM Constanţa şi CSM Bucureşti - Minaur Baia Mare vor juca în semifinalele Cupei României, potrivit tragerii la sorţi de miercuri.

Turneul Final Four al Cupei României va avea loc în 13-14 mai, la Baia Mare, cu prima zi rezervată semifinalelor şi a doua pentru finală. În sferturile de finală, cele patru echipe calificate au obţinut rezultatele: Minaur Baia Mare - 37-27 cu HC Buzău, CSU Suceava - 44-27 cu Universitatea Craiova, CSM Constanţa – 34-32 cu campioana Dinamo Bucureşti, CSM Bucureşti – 25-24 cu Potaissa Turda.

UPDATE 11:10 Baia Mare a fost prima echipă extrasă din urnă. A doua a fost CSM Constanța. CSM București a fost a treia extrasă din urnă - cu numărul 2. Ultima a fost extrasă cu numărul 1 CSU Suceava.

SEMIFINALELE Final Four-ului Cupei României (turneul are loc în Sala Lascăr Pană din Baia Mare - 13-14 mai)

• CSU Suceava  - CSM Constanța
  • CSM București - Minaur Baia Mare

Meciurile vor fi transmise în direct pe Pro Arena și VOYO.

Câștigătoarele vor juca finala mare pe 14 mai, în timp ce învinsele vor evolua în finala mică, tot pe 14 mai.

UPDATE 11:10 Au fost introduse în urnă bilele cu echipele participante: Minaur, CSM București, CSU Suceava și CSM Constanța. Ștefan Birtalan va extrage bilele din urne.

UPDATE 11:00 A început evenimentul de la Hotelul Caro din București. Ștefan Birtalan e ambasadorul acestei ediții a Cupei României.

Naționala masculină de handbal s-a calificat duminică la Campionatul European din ianuarie 2024 (turneu final găzduit de Germania), iar sportul cu mingea pe semicerc din România demonstrează că are potențial pentru a reveni la cel mai înalt nivel pe plan continental și mondial.

Pe plan național, meciurile din Liga Zimbrilor (transmise în direct de Pro Arena și VOYO) sunt din ce în ce mai spectaculoase, iar echipele românești propun noi talente în sportul în care România a luat aurul mondial de patru ori în istorie.

Spectacol handbalistic e și în Cupa României Râureni, competiție care a ajuns la faza celor mai bune patru echipe ale turneului. Tragerea la sorți pentru Final Four-ul Cupei României va avea loc azi, de la 11:00, la Hotel Caro din București, și va fi transmisă în direct pe Sport.ro și Facebook Sport.ro.

Cele patru echipe care au acces în această fază a competiției și vor intra azi în urne sunt CS Minaur Baia Mare, CSM Constanța, CSU Suceava și CSM București.

Final Four-ul Cupei României va avea loc pe 13-14 mai în Sala Lascăr Pană din Baia Mare.