Steaua a obținut o calificare spectaculoasă în sferturile de finală ale EHF European Cup

csa steaua EHF European Cup Handbal Handbal CSA Steaua - handbal masculin - Sport Pictures
Data publicarii: Sambata 17 Februarie 2024, 22:04
Data actualizarii: Sambata 17 Februarie 2024, 22:05

Performanță importantă reușită de echipa de handbal masculin a Stelei în competițiile europene.

CSA Steaua Bucureşti s-a calificat spectaculos în sferturile de finală ale competiţiei masculine de handbal EHF European Cup, după ce a terminat la egalitate cu echipa cehă HCB Karvina, 29-29 (16-14), sâmbătă seara, în deplasare, în manşa secundă a optimilor de finală.

Steaua câştigase prima manşă la diferenţă de un gol, 28-27.

Roş-albaştrii au fost conduşi în prima repriză de doar patru ori (1-0, 7-6, 8-7, 10-9), dar au avut două goluri în plus pe tabelă la pauză, după ce au avut şi avantaj de trei goluri. În repriza secundă, Steaua a fost în avantaj aproape tot timpul, însă pe final cehii au egalat, 27-27, apoi 28-28, iar în cele din urmă 29-29.

Pentru cehi au înscris Dominik Solak 14 goluri, Jonas Patzel 3, Denis Harabis 3, Matej Nantl 3, David Ruza 2, Jan Placek 1, Jan Uzek 1, Ondrej Skalicky 1, Petr Siroky 1.

Golurile Stelei au fost înscrise de Octavian Bizău 6, Krsto Milosevic 5, Nicolae Cristian Ungureanu 4, Gabriel Sebastian Burlacu 3, Alexandru Mihai Tărîţă 3, Ciprian Şandru 3, Valentin Marian Ghionea 2, Sabin Constantina 2, Seyed Alireza Mousavi Ghalehmirz 1.

Meciul a fost arbitrat de austriecii Florian Hofer şi Andreas Schmidhuber, iar delegat EHF a fost lituanianul Algis Mikucionis.