O nouă performanță în handbalul românesc! Dunărea Brăila s-a calificat în sferturile EHF European League

dunarea braila EHF European League Handbal feminin Handbal
Data publicarii: Sambata 10 Februarie 2024, 22:04
Data actualizarii: Sambata 10 Februarie 2024, 22:03

HC Dunărea Brăila s-a calificat în sferturile de finală ale competiţiei feminine de handbal EHF European League, după ce a învins clar echipa germană Thuringer HC, cu 33-23 (16-12), sâmbătă seara, pe teren propriu, într-un meci din Grupa B.

După un prim sfert de oră echilibrat, Dunărea a preluat controlul şi s-a desprins pe tabelă, iar la pauză a avut avans de patru goluri, 16-12.

Echipa antrenată de Jan Leslie a făcut o repriză secundă şi mai bună, câştigând categoric, marcând ultimele şase goluri ale partidei.

Katarina Jezic şi Francielle Gomes da Rocha au marcat câte 6 goluri pentru brăilence, Jelena Zivkovic 4, Kristina Liscevic 4, Maria Kanaval 3, Larissa Fais Munhoz Araujo 3, Mireya Gonzalez Alvarez 3, Anena Udriştioiu, Jessica Quintino Ribeiro, Meike Schmelzer, Andreea Cristina Popa, câte un gol.

Portarul Kira Trusova a avut nu mai puţin de 14 intervenţii (37,84%).

Pentru oaspete au înscris Johanna Stockschlader 5 goluri, Nathalie Hendrikse 4 goluri, Vilma Matthijs Holmberg 3, Annika Lott 3, Johanna Reichert 2, Jennifer Rode 2, Josefine Huber 2, Sonja Frey 1, Ida Gullberg 1.

Dinah Eckerle a avut 6 intervenţii (23,08%), iar Nicole Roth a avut 4 (28,57%).

Meciul a fost arbitrat de polonezii Filip Fahner şi Lukasz Kubis, iar delegat EHF a fost bulgăroaica Rosiţa Dimkova.

În celălalt meci al grupei, Chambray Touraine Handball a învins-o în deplasare pe Lokomotiva Zagreb cu 2922.

Dunărea Brăila ocupă primul loc, cu 8 puncte (+21), urmată de Thuringer HC, 8 puncte (+15), Chambray Touraine Handball, 4 puncte, Lokomotiva Zagreb, 0 puncte. Primele două clasate se califică în sferturile de finală.

Ultimele meciuri din grupă vor avea loc pe 17 februarie, Chambray Touraine Handball - Dunărea Brăila, şi Thuringer HC - Lokomotiva Zagreb, pe 18 februarie.