VIDEO O echipă din România este ciuca bătăilor în handbalul european!

CSM Târgu Jiu Costa del Sol Malaga EHF European League Ekaterina Djukeva Gabriela Coteţ Handbal
Data publicarii: Luni 12 Februarie 2024, 09:45
Data actualizarii: Luni 12 Februarie 2024, 09:49

CSM Târgu Jiu are cinci eșecuri din tot atâtea meciuri jucate în grupele EHF European League.

CSM Târgu Jiu a fost învinsă de formaţia spaniolă Costa del Sol Malaga, cu scorul de 30-26 (16-13), duminică seara, la Malaga, într-un meci din Grupa D a competiţiei feminine de handbal EHF European League.

Finalista ediţiei trecute a Cupei României a suferit al cincilea eşec în tot atâtea meciuri jucate în grupă.

CSM Târgu Jiu a făcut o primă repriză destul de bună, în care a condus de mai multe ori la două goluri, 4-2, 9-7, 10-8, dar formaţia iberică a reuşit să revină şi să intre la pauză cu un avantaj de trei goluri, 16-13. Costa del Sol a avut şase goluri pe tabelă în partea a doua, 19-13, 20-14, 27-21, dar a câştigat cu 30-26.

Costa del Sol Malaga - CSM Târgu Jiu 30-26

Pentru echipa gorjeană au marcat Mirabela Gabriela Coteţ 4 goluri, Andreea Eliza Chirucuţă 4, Florenţa Ilie 4, Ana Ciolan 4, Ana-Maria Andreea Mihart 3, Laura Petruţa Moldovan 3, Iulia Andriiciuk 2, Alexandra Maria Frăţilescu Gavrilă 1, Irina Zinatulina 1.

Ekaterina Djukeva a apărat 9 şuturi la CSM (28,13%).

Golurile gazdelor au fost reuşite de Silvia Arderius Martin 7, Elisabet Cesareo Romero 5, Gabriela Clausson Bitolo 4, Patricia Andreia Da Silva Lima 4, Soledad Lopez Jimenez 3, Sara Bravo Baldomero 2, Elena Cuadrado Sanchez 2, Rocio Campigli 1.

Mercedes Castellanos Soanez a avut 7 intervenţii (24,14%), iar Virginia Fernandez Robles 3 (42,86%), informează Agerpres.

Meciul a fost arbitrat de olandezii Jaap Klompers şi Koen Stobbe, iar delegat EHF a fost portughezul Jose Jorge.

În celălalt meci al grupei, sâmbătă, echipa maghiară Motherson Mosonmagyarovari KC a pierdut acasă cu Sola HK (Norvegia), scor 29-34.

Cum arată clasamentul grupei

Sola HK ocupă primul loc, cu 8 puncte, urmată de Costa del Sol Malaga, 6 puncte, Motherson Mosonmagyarovari KC, 6 puncte, CSM Târgu Jiu, 0 puncte. Primele două clasate se califică în sferturile de finală.

În ultima etapă se vor juca partidele Sola HK - Costa del Sol Malaga, pe 17 septembrie, şi CSM Târgu Jiu - Motherson Mosonmagyarovari KC, pe 18 septembrie.