Data publicarii: Miercuri 06 Martie 2024, 22:20
Data actualizarii: Miercuri 06 Martie 2024, 22:23

Gruparea din Ștefan cel Mare e antrenată de reputatul tehnician spaniol Xavi Pascual.

Campioana Dinamo Bucureşti se va duela cu formaţia Bjerringbro-Silkeborg, în dublă manşă contând pentru optimile European League. CSM Constanţa a ratat calificarea mai departe.

În Grupa Principală IV, Dinamo Bucureşti a obţinut rezultatele: 33-35 şi 27-31 cu Sporting CP, 33-23 şi 33-25 cu CSM Constanţa. Dinamo a încheiat pe locul 3, cu 4 puncte şi a prins locul de play-off.

La rândul său, CSM Constanţa a fost pe locul 4, după rezultatele 23-33 şi 25-33 cu Dinamo Bucureşti, respectiv 29-32 şi 31-35 cu Fuchse Berlin. CSM a ratat calificarea mai departe, în condiţiile în care a început în preliminarii, eliminând finalista din 2023 Fraikin Granollers, iar în grupa preliminară H a încheiat lider.

Meciurile din optimile de finală se vor juca în 26 martie şi 2 aprilie, după programul RK Nexe – Rhein-Nekar Lowen, TSV Hannover-Burgdorf, Dinamo Bucureşti - Bjerringbro-Silkeborg şi Kadetten Schaffhausen – Fuchse Berlin.

Câştigătoarele din dubla manşă vor evolua apoi în sferturile de finală, în 23 şi 30 aprilie, cu echipele care s-au clasat pe primul loc în cele patru grupe principale, adică HBC Nantes, Skjern Handbold, SG Flensburg-Handewitt şi Sporting CP. Ulterior, câştigătoarele din sferturile de finală vor juca în cadrul Turneului Final Four (semifinale, finale).

Fuchse Berlin este deţinătoarea trofeului.