Real Madrid - RB Leipzig 1-1 | Galacticii se califică, cu emoții, în sferturile de finală

Real Madrid jude bellingham optimile Champions League RB Leipzig Vinicius Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 06 Martie 2024, 23:52
Data actualizarii: Miercuri 06 Martie 2024, 23:52

În partida tur din Germania, spaniolii au câștigat cu 1-0 pe terenul adversarilor.

Real Madrid - RB Leipzig 1-1

Final de meci!

Minutul 69  - GOOOL RB Leipzig! David Raum centrează în careu, Willi Orban trimite cu capul pe lângă Andriy Lunin.

Minutul 65 - GOOOL Real Madrid! Jude Bellingham îi pasează spectaculos în careu lui Vinicius Jr., care finalizează cu gol.

A început partida!

Real Madrid - RB Leipzig, meciul retur din cadrul optimilor de finală din Champions League, se joacă de la ora 22:00 și poate fi urmărit în format LIVE TEXT pe Sport.ro.

În prima manșă, madrilenii s-au impus cu 1-0 în Germania pe terenul adversarei și au acum prima manșă la calificarea în sferturi, mai ales că joacă meciul decisiv pe ”Santiago Bernabeu”.

Carlo Ancelotti a răbufnit după ultimul meci al lui Real Madrid

Valencia și Real Madrid au remizat în ultima etapă din La Liga, scor 2-2, după ce gazdele de pe ”Mestalla” au condus cu 2-0 și elevii lui Carlo Ancelotti au revenit prin dubla lui Vinicius.

Jude Bellingham putea aduce chiar victoria pentru Real, cu golul său marcat în minutul 90+9 după o lovitură de cap, dar centralul partidei, Gil Manzano, oprise jocul înainte ca mingea să ajungă în poartă.

După meci, Carlo Ancelotti a răbufnit și a dezvăluit ce i-a transmis Bellingham centralului.

”Ce să spun... nu sunt multe de spus. S-a întâmplat ceva fără precedent. Nu suntem mulțumiți nici de cartonașul roșu al lui Jude. Tocmai i-a spus arbitrului: ‘E gol, la naiba!‘. Nu l-a insultat pe Gil Manzano”, a spus tehnicianul la final.

Primele echipe calificate în sferturile de finală din UEFA Champions League

Paris Saint-Germain și Bayern Munchen sunt primele două echipe calificate în sferturile de finală din UEFA Champions League.