România - Japonia 32-28. Tricolorele câștigă în grupa principală! Eliza Buceschi, în zi mare

Romania - Japonia Campionatul Mondial de handbal feminin Handbal
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Sambata 09 Decembrie 2023, 17:54
Data actualizarii: Sambata 09 Decembrie 2023, 18:05

Meciul face parte din runda a doua a Grupei Principale III de la Campionatul Mondial de handbal feminin, organizat de Suedia, Norvegia și Danemarca.

ACUM: România - Japonia 32-28 (17-14)

FINAL România - Japonia 32-28. Cristina Laslo marchează la ultima fază a meciului pentru o victorie la patru goluri.

• Eliza Buceschi, care a marcat nu mai puțin de 12 goluri, a fost desemnată cea mai bună jucătoare a meciului.
  • România urcă pe locul 3 în grupa principală, cu 4 puncte, la egalitate cu Danemarca și Polonia, care au un meci mai puțin și se vor întâlni în această seară. Lider este Germania, cu 6 puncte, care va întâlni Serbia diseară.
  • România rămâne cu golaveraj negativ (114-119)
  • În ultimul meci din grupa principală, România va înfrunta Polonia, luni, de la ora 19:00.
  • România are șanse minime pentru calificare în sferturi. Tricolorele trebuie să învingă Polonia, luni, iar Danemarca să nu facă mai mult de un punct în duelurile cu Polonia și Germania.

Min.58 România - Japonia 30-27. România își mărește avantajul, cu două minute înainte de finalul partidei. Popa marchează pentru 30-27.

Min.55 România - Japonia 29-26 Tricorele păstrează un avantaj de trei goluri cu cinci minute înainte de final.

Min.50: Eliza Buceschi e pe val! A bifat a 11-a reușită a meciului, iar România conduce cu 26-22.

Min.48 Crina Pintea acuză dureri la genunchi și iese accidentată.

Min.40 Time-out solicitat de Florentin Pera la 22-19 pentru România. Selecționerul a pregătit câteva indicații prețioase pentru ”tricolore”, după câteva minute bune ale japonezelor.

Min.33 România - Japonia 20-15. Tricolorele reușesc să se desprindă în debutul actului secund.

PAUZĂ!

• 17 goluri din 24 de aruncări au marcat româncele
  • Buceschi a marcat cinci goluri din cincu aruncări
  • Pintea a înscris trei goluri din trei aruncări
  • România conduce tot la trei goluri la pauză, exact cum a făcut-o în meciul cu Germania, 12-9 pauză / 22-24 final

Min.29 România - Japonia 17-14 Final de repriză cu un gol marcă înregistrată Bianca Bazaliu!

Min.27 România - Japonia 14-12 Suntem în situație de om în minus după ce Seraficeanu a fost eliminată în urma unei aruncări în fața portarului Japoniei. Florentin Pera cere time out. "Nu ne grăbim, aruncăm doar din situație clară. Avem nevoie de relația unu la unu să provocăm 7 metri!".

Min.25 România - Japonia 14-11 Japonia e în dificultate și comite greșeli în lanț. Lorena Ostase înscrie din propriul teren. Selecționerul asiaticelor simte momentul mai slab și cere time out.

Min.24 România - Japonia 12-11 Haturi marchează din extrema dreaptă.

Min.23 România - Japonia 12-10 Bianca Bazaliu înscrie din propria jumătate.

Min.19 România - Japonia 11-9 Crina Pintea marchează de pe semicerc după o 'voleibalată' de la Andreea Popa. Japonia iuțește circulația mingii și concretizează atacul.

• 1,69 m e media de înălțime a echipei Japoniei

Min.15 România - Japonia 10-7 Eliza Buceschi pătrunde și pune pe contre-pied toată defensiva asiaticelor, care meciul precedent au produs surpriza, 27-26 cu Danemarca.

• 3 goluri din trei aruncări a marcat Buceschi în prima jumătate a reprizei inaugurale.

Min.12 România - Japonia 8-7 Seraficeanu își deschide unghiul din extrema dreaptă și marchează cu lejeritate. Româncele încep să gestioneze cu luciditate atacurile și alternează aruncările de la linia de 9 metri cu angajările celor două extreme: Seraficeanu și Dindiligan.

Min.9 România - Japonia 6-5 Eliza Buceschi imprimă efect mingii la o lovitură de la 7 metri și România trece în avantaj.

Min.7 România - Japonia 4-4 Se joacă de multe ori la întâmplare, cu erori în lanț. Asiaticele pun accentul pe contraatac pe fondul unor erori ale tricolorelor pe faza de atac. România joacă la 9 metri cu Bucur - Buceschi - Laslo. Cristina Neagu nu se află pe foaia de joc.

Min.4 România - Japonia 3-3 După două reușite ale Japoniei, echipa lui Florentin Pera marchează prin Crina Pintea.

Min.3 România - Japonia 2-1 Eliza Buceschi aruncă violent în vinclu, de la 9 metri, pe un culoar liber, după un dialog cu Cristina Laslo.

Min.2 România - Japonia 1-1 Dindiligan restabilește egalitatea după o pasă a Elizei Buceschi.

Min. 1 România - Japonia 0-1 Nakayama deschide scorul după ce niponele au contracarat rapid jocul defensiv al României.

A început meciul! România nu trebuie să piardă pentru a mai spera la sferturi.

Naționala României mai crede doar în minuni la Mondialul de handbal feminin după ce a fost învinsă în urmă cu două zile de Germania, 22-24 (12-9), în prima etapă a Grupei Principale III. Pentru elevele lui Florentin Pera obiectivul de la CM  - prezența în sferturi care înseamnă automat calificare la un turneu preolimpic - e tot mai departe.

Matematic, România mai are șanse: trebuie să câștige ambele partide pe care le mai are de disputat în Grupa Principală III, în timp ce Danemarca e obligată să piardă ambele meciuri - ceea ce e greu de crezut.

Pentru partida de sâmbătă după-amiază Florentin Pera nu va mai miza pe Cristina Neagu, care la finalul înfruntării cu Germania a resimțit dureri la genunchi. Neagu a evoluat contra nemțoaicelor pentru prima dată la acest turneu final și a marcat trei goluri din cinci aruncări.

La final, ea a evitat să ofere declarații reprezentanților presei din România, așa cum a dezvăluit publicația We Love Sport..

Pentru a mai avea șanse la primele opt echipe de la CM , România a fost ajutată chiar de adversara de azi, Japonia, care în urmă cu două zile a învins Danemarca, scor 27-26.