VIDEO Ce-a fost și ce-a ajuns! Fosta campioană Steaua, retrogradată, joacă acum cu SCM winsed.swiss UVT 2 Timișoara, Ralph Brașov sau RBA Getica 95
![Ce-a fost și ce-a ajuns! Fosta campioană Steaua, retrogradată, joacă acum cu SCM winsed.swiss UVT 2 Timișoara, Ralph Brașov sau RBA Getica 95 Steaua Ciprian Enache euroliga Francis O Bryant King Fitzgerald SCM winsed.swiss UVT Timișoara](https://res.sport.ro/assets/sport/2023/12/09/image_galleries/800198/ce-a-fost-si-ce-a-ajuns-fosta-campioana-steaua-retrogradata-joaca-acum-cu-scm-winsed-swiss-uvt-2-timisoara_1_1_size6.jpg)
Echipa de baschet a clubului din Ghencea luptă pentru promovarea în Liga Națională.
Retrogradată sezonul trecut din Liga Națională de baschet masculin, fosta campioană Steaua București evoluează acum în Grupa A din Liga I, așa cum este numită divizia secundă.
Într-o serie cu echipe ca SCM winsed.swiss UVT 2 Timișoara, Ralph Brașov sau RBA Getica 95, Steaua ocupă prima poziție, cu 9 victorii din tot atâtea meciuri, multe dintre ele la scor împotriva unor formații-satelit de juniori: 105-53 cu CSM 2 Târgu Jiu, 102-51 cu CSM CSU 2 Oradea sau 111-58 cu CS Vâlcea 1924 2 Râmnicu Vâlcea.
Francis O'Bryant King Fitzgerald, MVP la Steaua
MVP-ul echipei este americanul Francis O'Bryant King Fitzgerald, top scorer (cu o medie de 24,4 puncte pe meci), top rebounder (9,2 pe meci) și top assister (7,9 pe meci), iar antrenorul care are misiunea de a promova Steaua este Ciprian Enache.
În afară de cele 21 de titluri de campioană (ultimul tocmai în 1991), Steaua are în palmares și o senzațională semifinală în Cupa Campionilor Europeni, actuala Euroligă (în 1961).
Info: Federația Română de Baschet
Foto: Steaua București
Urmăriți SPORT.RO și pe Google News