VIDEO România - Grecia 31-24. Victorie fără emoții pentru ”tricolore”. Meciul a fost pe PRO ARENA și VOYO

Romania - Grecia campionatul european Handbal feminin LIVE pro arena Handbal
Data publicarii: Duminica 07 Aprilie 2024, 20:30
Data actualizarii: Duminica 07 Aprilie 2024, 20:31

Meciul dintre România și Grecia s-a încheiat cu scorul de 31-24 și a putut fi urmărit pe PRO ARENA și VOYO.

România - Grecia 31-24. Meciul a fost pe PRO ARENA și VOYO

Minutul 60: FINAL! România - Grecia 31-24.

Minutul 57: 29-21 pentru România! ”Tricolorele” sunt foarte aproape de o nouă victorie.

Minutul 48: România se desprinde! 24-19, după golul marcat de Alicia Gogîrlă.

Minutul 35: România este în avantaj, scor 16-15, după ce Ștefania Stoica a reușit să marcheze.

Minutul 30: PAUZĂ la Buzău! România și Grecia sunt la egalitate, scor 14-14, după ce Diana Ciucă a avut o intervenție de excepție în finalul primei părți.

Minutul 15: Grecia este în avantaj la jumătatea primei reprize, 7-8!

Minutul 5: Bucur duce scorul la 3-1 pentru România! ”Tricolorele” sunt în avantaj și țintesc a șasea victorie din Grupa 1 de calificări la Campionatul European. Indiferent de rezultatul din această seară, selecționata noastră va rămâne pe primul loc în grupă.

Minutul 1: A început meciul din sala ”Romeo Iamandi” din Buzău!

Naționala lui Florentin Pera și-a asigurat biletul la Campionatul European din decembrie încă din luna martie. Tricolorele au răpus Croația în ambele confruntri din grupă, cu 26-24 pe teren propriu și 25-23 în deplasare. Joi, în direct pe Pro Arena și VOYO, România a obținut și a cincea victorie din Grupa 1, cu Bosnia în deplasare, scor 37-16.

• Meciul de azi are loc în sala Romeo Iamandi din Buzău.

Întrebat dacă a găsit o înlocuitoare pentru Cristina Neagu, retrasă de la echipa naţională, selecţionerul Florentin Pera a răspuns: "Avem jucătoare talentate, jucătoare cu potenţial. Chiar Ştefania Stoica a făcut două jocuri foarte bune împotriva Croaţiei, chiar dacă nu joacă foarte mult la club. Ea a arătat că este o jucătoare de perspectivă. Şi mai sunt şi alte jucătoare, nu vreau să mai nominalizez, eu am pus întotdeauna accent pe forţa grupului".

Lotul condus de Florentin Pera va efectua după încleștarea cu Grecia un stagiu centralizat, la Buzău, în perioada 8-13 aprilie, care se va încheia cu un joc amical contra Franţei, campioana olimpică en titre, pe 14 aprilie, la Clermond-Ferrand.