Resita, la a treia finala consecutiva Challenge CUP: UCM Resita 32-21 Besiktas!

Data publicarii: Sambata 02 Mai 2009, 19:50
Data actualizarii: Sambata 02 Mai 2009, 20:47

UCM Resita rescrie istoria handbalului romanesc. Echipa lui Omer s-a calificat pentru a treia oara in finala Cupei Challenge - premiera absoluta pentru handbalul masculin de la noi.

Dupa 26-26 la Istanbul in prima mansa a semifinalelor, Resita a castigat fara probleme returul cu Besiktas, 32-21, dupa un meci superb reusit de baietii lui Omer. Daca va castiga Cupa Challenge pentru a 3-a oara la rand, Resita va pastra definitiv trofeul.

Gazdele au condus pe rand cu 5-2 (min. 9), 9-5 (min. 18) si 11-6 (min. 21), pentru a iesi la pauza tot in avantaj, 16-10, dupa o prima repriza in care apararea a fost principala lor "arma".

Runda a doua a fost mai degraba o formalitate (24-14, min. 43), cu UCM la carma jocului pana la final, scor 32-21, dupa o partida in care si forma buna a portarului Damjanovici a contribuit la calificarea in ultimul act. De asemenea a impresionat evolutia plina de forta a interului Ioan Stan, care are doar 18 ani.

In minutul 50, jucatorul de la Besiktas Valeri Parshkov a fost eliminat cu cartonas rosu, pentru proteste vehemente la adresa arbitrilor, care ii acordasera in prealabil 2 minute pentru un fault de joc.

Marcatorii echipei resitene au fost Stan 10 goluri, Rohozneanu 4, Vaidasigan 3, Pancu 3, Piriianu 3, Pasici 3, Butulija 2, Ciubotariu 2, Filip 1, Parvan 1. De la Besiktas s-a remarcat Lisitsa, cu 8 goluri.

Inaintea returului cu turcii, oamenii lui Omer au primit o veste buna - cel mai bun jucator si golgheterul lui Besiktas, Ramazan Done a fost suspendat de Federatia Europeana de handbal pentru comportament nesportiv - in tur, a luat rosu direct. La Resita se fac deja planuri pentru marea finala - oficialii EHF i-au anuntat pe cei de la UCM ca ultimul act al competitiei vor juca primul meci acasa.

Finala Cupei Challenge ar putea fi o afacere 100% romaneasca sezonul asta. In cealalta semifinala, CSU Suceava joaca duminica in Elvetia returul cu Bern Muri. In tur, moldovenii au castigat cu 35-31